Zayıflama Çayları Sağlığa Zararlımıdır?

Bitki Çayları

Kış aylarında çokta fazla önemsenmeyen, uzun ve kalın giysilerin altına saklanılan fazla kilolar, yaz aylarının gelmesi ile en büyük sorun haline gelmektedir. Bayanlar, almış oldukları fazla kiloları vermek için farklı yöntemler ararlar. Kilonun sağlığa zararlı bir etken olduğu su geçirmez bir gerçek. Ancak kilo verirken de sağlık açısından zararsız olan yöntemler tercih edilmelidir.

Geçtiğimiz yıllarda yenilen gıdalara dikkat etmek, spor yapmak gibi faaliyetler, kilo vermek için yeterli sayılırken, günümüzde birçok, hızlı kilo verdirici olduğu söylenen yöntemler ortaya çıkmıştır. Zayıflama tabletleri, toz içecekler, gıda takviyeleri bunlardan bazılarıdır. Tüm bunların yanında, Zayıflama Çayları da alternatif bir diğer yöntemdir. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği bu tür çaylara, internet sitelerinde ve tv shoplar da sıkça rastlamaktayız. Standart veya kişiye özel hazırlanan çeşitleri ile birçok marka bulunmaktadır.

”Hangisine güvenmeliyiz?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Öncelikle tüm hazır gıda malzemelerinde olduğu gibi bu tarz ürünlerin de gıda ve tarım bakanlığından onaylı olanları tercih edilmelidir. Tabi ki online olarak sipariş edeceğiniz alım kanallarından bazılarının, satışa sunmuş oldukları ürünlerden farklı olan ürünleri gönderebilecekleri de göz ardı edilmemelidir. Bu şekilde elinize geçen ürünleri kesinlikle kullanmamalısınız. Hiçbir etkisi olmayacağı gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilirler.

Zayıflama çaylarınının temin edilebileceği en ideal yer, şüphesiz aktarlardır. Aktarlarda, paketlenmiş hazır çayları bulabileceğiniz gibi, malzemelerini alıp, çayınızı en doğal şekilde kendinizde hazırlayabilirsiniz. Bu yöntemle hazırlanacak zayıflama bitki çayları, hem bünyeye faydalı hem de kilo kaybetme açısından sağlıklı bir yol olacaktır. Ayrıca doğru kullanılan bitki çaylarının, sindirim, kolestrol ve tansiyon düzenleme, gripten korunma gibi birçok önemli faydaları vardır.

Çayınızı hazırlarken, mate ve yeşil çay yaprağı, kekik, ısırgan otu, rezene, zencefil, elma, limon, tarçın gibi bitki ve meyveleri kullanabilir, birçok tarife, internet sitelerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kilo kontrolü programlarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, zayıflama çaylarının tek başlarına kilo vermeye yardımcı olmayacaklarıdır. Kilo verme sürecinde zayıflama çaylarının diyet programına destek olarak kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca günlük içim miktarını aşmamakta oluşabilecek sağlık problemlerini ortadan kaldıracaktır.

Hamile ve emzirme dönemindeki bayanlar, bitki çaylarını doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanmalıdırlar.