Yeni Gelinler Dikkat!

Balayı Sistiti

Yaz aylarını düğünden düğüne koşarak bitirdik nihayet. Evlilik her ne kadar güzelse, ilk günlerde kadınların belası olan balayı sistiti de bir o kadar ürkütücü.

Balayı sistiti genellikle ilk cinsel ilişkiyi takiben ortaya çıkan, sık idrara çıkma, yanma, sızı, kasık ağrısı ve sürekli idrara çıkacakmış hissi yaşayıp, tuvalete gidince sadece birkaç damla idrar yapabilmekle seyreder.

Balayı Sistiti Neden Olur

Balayı sistiti kadın cinsel organının steril olması ve ilişki sırasında ilk kez mikroplar ile tanışması neticesinde ortaya çıkar. Cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu, frengi gibi hastalıklarla karıştırılmaması gerekir. Eşlerin birbirini suçlamaması gerekir.

Balayı Sistiti Sasıl Tedavi Edilir

Balayı sistiti

Balayı sistitinden korunmak için ilişki öncesi mümkün olduğunca temizlenmek (özellikle erkek için), ilişkiyi takiben idrar yapmak, sabun kullanmadan yıkanmak (zira sabun mantar gelişimini tetikleyebilir), bol su tüketmek gerekir. Korunamadık ve oldu ise, antibiyotik tedavisine yanıt veren kronikleştirmemek gereken bir durumdur. Geçiştirilmesi halinde sık tekrarlayan ve tedavisi daha zor enfeksiyonlar ortaya çıkmaktadır. Şayet bir defa antibiyotik almamıza rağmen şikayetlerimiz devam ediyorsa ya da kontrol de idrar tahlilimizde iltihap devam ediyorsa mutlaka kültür yaptırmamız gerekir. Ve kültür sonucuna göre ilaç kullanılmalıdır. Balayı sistitin de şikayetçi kadın olmasına rağmen tedavi eşe de yapılırsa daha başarılı ve kalıcı olacaktır.