Yeni Doğan Bebeklerde İshal ve Kabız

Bebek Hastalıkları

Dokuz ay büyük bir heyecanla beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza aldınız. Yeni bir dünyaya gözlerini açan bebekler, ilk haftalarında tüm enerjilerini bu dünyaya uyum sağlamak için harcarlar. Beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için anne karnında göbek bağını kullanan bebekler doğumdan sonra bunu emerek sağlar. Bu da bağırsaklarında daha değişik hareketlere neden olur. Bu da yeni doğan bebeklerde ishal ve kabız problemine neden olur.

Bebek Hastalıkları

Yeni doğan bebekler ilk hafta yeşil-siyah renkli yapışkan bir yapısı olan kakanın rengi bir hafta içinde sarımsı renge döner. İlk aylarında bebeklerin günde 4-5 kere kakasını yapması gerekir. Bebeklerin bu rakamların altında ya da üzerinde kaka yapması, annelerinin “Bebeğim ishal mi?” ya da “Bebeğim kabız mı?”şeklinde endişelenmesine yol açar. Bebeklerde ishal ve kabızlık belirtileri, nedenleri, tedavisi hakkında kısa bilgileri ayrı başlıklar altında inceleyelim…

Yeni Doğan Bebeklerde İshal

Anne sütü ile beslenen bebeklerin kakaları, mama ile beslenen bebeklere göre daha sıvıdır. Çoğu anne sıvı kaka ile ishali birbirine karıştırır. Bebekleri normal olduğu halde ishal zannedip telaşa kapılabilir. Yeni doğan bebeklerde ishal, bazı özel yönler ile kendini belli eder. Yeni doğan bebekler ishal belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

  • Bebeğin her zamankinden daha fazla sayıda kakasını yapması
  • Bebekte ateş yükselmesi
  • Kakasının normalden daha kötü kokması
  • Zaman zaman iltihap ya da kakada kan olması

Bebek Bakımı

Yeni doğan bebeklerde ishal tedavisi için anneler bebeklerini her zamankinden daha fazla emzirmeye ya da mama ile beslemeyen devam etmelidir. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de ishal sıvı kaybına neden olur ve bu sıvı kaybı mutlaka beslenme ile dengelenmelidir. Beslemeye devam etmenin yanında anneler, bebeklerinin ateşini sürekli kontrol etmelidir. Çok yüksek ateş, kusma ya da bebekte anormal huzursuzluk halinde mutlaka doktora başvurulması gerekir.

 

 

Yeni Doğan Bebeklerde Kabız

Yeni doğan bebeklerde ishal kadar kabızlık da yaygın şekilde görülür. İshalin tam tersi kabızlık, anne sütü almayan bebeklerde daha fazla görülür. Anne sütünün kıvamı, hazır mamalara göre daha sulu olduğundan bağırsaklarda yumuşak kaka oluşur. Hazır mama tüketiminde ise daha sert kaka oluşur ve bu da kabıza neden olur. Yeni doğan bebeklerde kabız belirtileri en kısa olarak şu şekildedir.

3-4 gündür bebeğin kaka yapmaması ya da çok az yapması
Kaka yaparken zorlanması
Kakası ile birlikte kan gelmesi ve kakanın sert bir yapısı olması
Bebeğin karın kısmında sertlik oluşması

Yukarıdaki maddelerden biri ya da bir kaçı bebeğinizde varsa kabız olmuş olabilir. Anne sütü alan bebeklerde kabız olma ve kakasını yapamama durumu 7 güne kadar normaldir. Sonrasında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ancak 7 günü geçmediği halde bebek çok huysuzsa ve karın bölgesinde aşırı sertlik söz konusu ise yine doktora başvurulması gerekir.

Yeni doğan bebeklerde uzun süren sindirim ve bağırsak problemleri, bebeklerin gün içindeki aktivitelerini de olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle anneler bebeklerini beslerken hassas olduklarını unutmamalıdır. Her bebeğin sindirim sistemi farklı şekilde gelişme gösterir. Bunu da göz önüne alarak anneler iyi gözlem yapmalı ve bebeklerinin kendi durumlarına göre beslenmelerini düzenlemelidir.