Yaratıcılığı Geliştirmenin 5 Etkili Yolu

Hayatta daha iyi kararlar almamızı ve sorunlarımıza etkili çözümler bulmamızı sağlayan yaratıcılık, basit yöntemlerle geliştirilebilmektedir.
Renkli Şemsiyeler

Yaratıcılık kelimesini duyduğunuzda, ressam veya yazar olan arkadaşlarınız veya meslektaşlarınız mı aklınıza geliyor? Yoksa bu kelimeyi her duyduğunuzda, yakından tanıdığınız ve yaratıcı bir insan olduğuna kanaat getirdiğiniz o kişiyle kendinizi bir çırpıda kıyasladıktan sonra, aslında sizin o tarzda yaratıcı bir insan olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Neyse ki, bazen böyle düşünseniz de bu gerçek değil. Çünkü tüm insanlar olarak hepimiz, birileriyle bunu paylaşma imkânımız olmasa ve bunun hiç farkına varamasak bile yaratıcı varlıklarız.

Yaratıcılık, insanın doğuştan sahip olduğu özelliklerden sadece biri. Yaratıcı olmak, yeni fikirlere açık olmak demek, yeni olasılıkları fark edebilmek ve karşımıza çıkan problemleri her zamanki yöntemlerden farklı, etkili ve hızlı bir şekilde çözebilmek demek. Peki, hayatımızı inanılmaz derecede kolaylaştıracak olan yaratıcılığınızı nasıl geliştirirsiniz? Araştırmalara göre,  yaratıcılığı geliştirmenin 10 etkili yöntemi var.

1) Egzersiz

Son yıllarda yapılan çalışmaların sonuçlarına göre düzenli olarak yapılan egzersiz, yaratıcılığı güçlendiriyor. “Yine mi egzersiz!”  demeyin. 2013 yılında Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yayınlanan çalışmada, düzenli olarak egzersiz yapan bir grup genç yetişkin, egzersiz yaptıktan sonra kendilerine uygulanan yaratıcılık testlerini başarıyla geçmişler. Egzersiz yapmayan diğer grup ise testi geçememiş.

2) Egzersiz yapamıyorsanız yürüyüşe çıkın

2014 yılında yayınlanan bir çalışmada, insanların yürüyüş yaptıktan sonra yaratıcı düşünme testlerinde çok daha fazla başarılı oldukları kanıtlandı. Yani, aslında “hareket etmek”le yaratıcılığın gelişmesi arasında pozitif bir bağlantı var. Ne kadar çok hareket edersek yaratıcılığımız da o ölçüde artıyor.

3) Karalama Yapmak

Hepimiz okula giderken sıkıldığımızda veya bazen telefonla konuşurken önümüzde duran deftere veya boş bir kâğıda farkında olmadan bir şeyler karalarız. Bazı bilim adamları bu karalama eyleminin yaratıcılığı önemli ölçüde arttırdığını bulmuş. 2012 yılında Journal of Experimental Psychologydergisinde yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre, özellikle dairesel çizgiler ve şekiller çiziktirmek yaratıcılığı arttıran başlıca yöntemlerden biri.

4) Yeşil renk

2012 yılında Almanya’da yapılan psikoloji deneylerinde yeşil rengin, insanların hayal gücünü ve yaratıcılığını arttırdığı görüldü. Doğada büyümenin rengi olan yeşil, bu araştırmanın sonuçlarına göre, yaratıcılık üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip.

5) Rüya Günlüğü

Rüyaların günlüğünü tutmak, araştırmalara göre, sadece rüyalarımızı daha iyi hatırlamamızı sağlamıyor, aynı zamanda yaratıcılığımızı da kamçılıyor. 2016 yılında Journal of Creative Behaviordergisinde yayınlanan çalışmada yaratıcılık testlerinde en çok puanı alan kişilerin, rüya günlüğü tutan kişiler olduğu ortaya çıktı. Bilimadamlarına göre, rüyalarda farkındalık geliştirebilen kişilerin düşünme süreçleri de gelişiyor, yaratıcılıkları artıyor.