Tırnak Soyulması Nedenleri ve Çözüm Yolları

Tırnak Soyulması

Tırnak soyulması oldukça sık görülen bir problemdir. Bu sebeple tırnak soyulması nedenlerine ve çözüm yollarına değinmek istiyoruz.

İlaç Kullanımına Bağlı Tırnak Soyulması

Çeşitli hastalıklar sebebiyle kullandığımız birçok ilaç yan etki olarak tırnakları kurutabilmektedir. Herhangi bir ilaç sebebiyle tırnak kuruması durumuyla karşı karşıya kaldığınız zaman yapmanız gereken doktorunuzla görüşüp yan etkisinde tırnak soyulması olmayan bir ilacı yazmasını talep etmenizdir.

İklim Değişikliğinde Yaşanan Tırnak Soyulması

Sıcak bir bölgeden soğuk bir bölgeye gidildiğinde veya iklim değişikliklerinde tırnak soyulması meydana gelebilmektedir. Bu durum aşırı sıcaktan soğuk havaya geçişte tırnak katmanlarında kurumaya sebep olması sonucunda meydana gelmektedir.

Kimyasal Maddelere Bağlı Tırnak Soyulması

Ev işlerinde temizlik yaparken tırnaklarımız sürekli kimyasal maddelere maruz kalmaktadır. Kimyasal maddeler tırnakların üst katmanını tahriş ederek kurutmakta ve tırnağın soyulmasına sebep olmaktadır. Oje, aseton gibi kimyasal maddelerde fazla kullanıldığında tırnak soyulmasına neden olmaktadır.

Hastalık Sebebiyle Tırnak Soyulması

Ciltte meydana gelen sedef hastalığı veya tırnak mantarları tırnak soyulmasına sıklıkla neden olmaktadır. Bu tip hastalıklarınız bulunuyorsa tırnak bakımına normal insanlardan daha fazla özen göstermelisiniz. Hastalık sürecinde tırnak bakımı için eczanelerde satılan bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Kötü Beslenme Sebebiyle Tırnak Soyulması

Vücudun onarıcı işlevinden sorumlu olan proteinlerin eksikliğinde tırnak soyulması meydana gelmektedir. Ek olarak B vitamini eksikliği, biyotin eksikliği ve kükürt mineralinin yeterli alınamaması da tırnak soyulmasına neden olmaktadır. Tırnak soyulmasına maruz kaldığınız durumlarda protein ağırlıklı beslenmeli ve mineral, vitamin takviyesi içinse sebze, meyve tüketimine ağırlık göstermelisiniz.

Tırnak Soyulması için Çözüm Yolları

Günlük hayatınızda dikkat edeceğiniz bazı davranışlarla tırnak soyulmasına karşı önlem alabilirsiniz.

  1. Temizlik sırasında eldiven kullanmaya özen göstermelisiniz.
  2. Beslenmenizde proteinli besinlere ağırlık vermelisiniz.
  3. Tırnak losyonu kullanarak düzenli tırnak bakımınızı yapınız.
  4. İklim geçişlerinde sık sık tırnağınızı nemlendirerek kurumasını engelleyiniz.
  5. Kullandığınız ilaçlar tırnak soyulması yaparsa geç kalmadan değiştiriniz.
  6. Tırnaklarınız bütün gün nemli ve ıslak olmasın bu durum tırnak soyulmasını engellese de tırnak mantarı oluşmasına neden olabilir.
  7. Takma tırnak kullanımından kaçınmalısınız. Takma tırnaklar kurumaya sebep olabilmektedir.
  8. Aşırı oje ve aseton kullanımından kaçınınız.