Ten Rengine Göre Saç Rengi Seçimi

Saç ve Ten Renkleri

Kişinin saç rengi seçimi saç şekli kadar önemlidir. Eğer doğru saç rengi seçilmezse boyanan saçlar sanki sahibine değil de bir başkasına aitmiş gibi durabilmektedir. Ayrıca bu durum kişinin pskolojik durumunu olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Yanlış saç rengi seçiminin nedenlerinin başında ünlü veya göz önünde bulunan kişilerin saç rengi seçimleri gelmektedir. Bu saç renkleri moda haline gelebilir, kişiler kendilerine yakışsın ya da yakışmasın bu renkleri tercih edebilirler. Ancak bu gibi yanılgılara düşmeden sahip olunan ten rengine göre tercihte bulunulması gerekmektedir.

Doğru Saç Rengi Nasıl Bulunur?

Saç rengi konusunda tercih yapılmadan önce ten rengi belirlenmelidir. Bunu belirleyebilmenin basit bir yolu bulunmaktadır. Kişi bir gümüş takı ve bir altın takıyı alıp yüzüne doğru tutmalıdır.Ten renginin hangisine daha uygun olduğu konusuna dikkat edilmelidir. Altın rengine daha yakın ise sıcak, gümüşe daha yakın ise soğuk ten rengine sahip olunduğu kanısına varılmalıdır.

Sıcak cilt renkleri sınıflaması içerisine buğday ve esmer cilt tonuna sahip olanlar girmektedir. Buğday cilt tonuna yakışan renklerin başında çikolata, kahve, koyu kestane gelmektedir. Esmer cilt tonuna ise en çok siyahın ve kahvenin tonları yakışmaktadır.

Soğuk cilt renkleri ise beyaz ve pembe cilt tonlarıdır. Beyaz cilt tonuna sahip olanlar saçlarını bakır ve kızıl tonlarına boyayabilirler. Pembe alt tonlulara ise sarının bütün tonları yakışmaktadır.

Saç Rengi Seçiminde Diğer Faktörler Nelerdir?

Saç rengi seçiminde ten renginin yanında göz rengine de dikkat edilmelidir. Kişinin gözleri renkli ise onları ön plana çıkaracak renkleri tercih etmelidirler.

Renk seçiminde bir diğer önemli nokta saç kesimidir. Her saç rengi, her kesim için uygun olmayabilir. Bunun için boyanan renge uygun saç kesimleri tercih edilmelidir.