Takı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kıyafete Uygun Takılar

Günümüzde bayanların kullandığı, güzelliklerini ön plana çıkartacak en önemli detaylardan birisidir takılar. Yanlış yapılan takı seçimleri, zaten güzel olan bir görüntüyü tam tersine çevirebilir. Güzelliğinize gölge düşürmemek için uygulayacağınız takı seçimine dikkat etmeli, doğru seçimler yapmalısınız. Giydiğiniz kıyafete, saçlarınızın şekline ve hatta vücut tipinize uygun olarak yaptığınız seçimler, daha şık ve zarif görünmenize katkı sağlayacaktır.

Küpeler, tek başlarına bile güzelliğinize ışıltı katacak ürünlerdir. Bijuterilerde farklı modellerini bulabileceğiniz küpe çeşitlerinin çokluğu aklınızı karıştırmasın. Yapmanız gereken en önemli ayrıntı, yüz tipinize uygun seçim yapmaktır. Yuvarlak hatlı bir yüz tipine sahipseniz ufak boyutlu küpeleri tercih edebilirsiniz. Yüzünüzü hem zarif hem de daha ince gösterecektir. İnce yüz tipine sahip bayanlar, uzun sallanan küpelerden kaçınıp, yuvarlak hatlılarda olduğu gibi ufak ve zarif küpeleri tercih etmelidirler. Oval yüz tipine sahip bayanların tercih etmesi gereken dolgun ve güçlü küpe çeşitleri, yüzlerini ortaya çıkartacak ve daha alımlı görünmelerini sağlayacaktır. Doğru küpe şeçimi, yüz tipine uygun yapılacak saç modeli ile birleşince, daha çekici bir görüntü ortaya çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Hiç kuşkusuz ki; küplerin tamamlayıcısı olan takı çeşidi kolyelerdir. Kolye seçiminde boyun yapısı çok fazla önem taşır. Kalın ve kısa boyunlarda; uzun, göğse kadar inen kolyeler tercih edilmelidir. Uzun ve ince boyunlarda ise kısa ve boynu saran kolye seçimi yerinde bir karar olacaktır. Boy uzunluğunun da kolye seçiminde önemli yeri vardır. Balıketli bayanların tercihlerini yarı uzun ve kısa kolyelerden yapması yerinde bir karar olacaktır. Bu şekilde yapılan kolye seçimi ile daha zarif görünürken, dikkatleri yüzlerine çekebilirler. Minyon tipli bayanlar ise çoğunlukla kalın ve uzun kolye çeşitlerini tercih etmelidirler.

Eller vücudun en özen gösterilmesi gereken uzuvlarıdır. Bakımları düzgün yapılmış sağlıklı ellere takılan bir yüzük,  güzelliğe güzellik katacak ve pozitif yönde dikkatleri üzerine toplayacaktır. Yüzük seçimlerinde el yapısı büyük önem taşır. Kısa ve dolgun eller için yapılması gereken seçim, uzun ve zarif yüzüklerdir. Taşlı yüzükler tercih edilecek ise taşların uzunlamasına yerleştirildiği modeller seçilmelidir. Ayrıca gösterişli yüzüklerden uzak durulmalı, birden fazla yüzük takılmamalıdır. Uzun ve ince parmaklara sahip olan eller kesinlikle gösterişli, dekoratif dizayn edilmiş ve büyük yüzük çeşitlerini tercih etmelidirler.

Bunların haricinde takı seçimi yaparken, günlük veya özel davet gibi, takının hangi ortamda kullanılacağına, giyilen kıyafetin boyutu, desen ve renklerine de dikkat edilmeli, seçim tüm ayrıntılar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.