Sonbaharda Türkiye’de Gezilecek Yerler?

Sonbahar

Sonbaharın esintisi, sağanak yağmurları ve yavaş yavaş dökülen yaprakların sıcak tonları insana başka bir huzur verir. Yaz tatilleri eğlenceli ve cazip olduğu kadar yorucudur da. İşte tam da sonbaharda deniz koşturması olmadan, güneşin yakıcı sıcaklığı olmadan, belki de sadece kuş sesleri eşliğinde, bir kahve ile uzun ve tempolu geçecek olan kış öncesi tamamen motive olmuş bir başlangıç yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için sonbaharda Türkiye’de gezilecek pek çok farklı gezi rotası mevcut. Sunduğumuz farklı rotalar işte sizler için.

Yedigöller / Bolu

Sarı, yeşil ve kırmızıya bürünmüş ağaçlar, yürürken üzerinden geçmeye çalıştığınız dökülen yapraklar sonbahar mevsiminde Yedigöller Milli Parkı’nı eşsiz kılar. Tüm bunların yanında size sakinliğinle ve yine Yedigöller’in doğasıyla bütün oluşturmuş birbirinden güzel gölleri sunar. Şehir turunun yanında daha çok kafa dinlemek isteyenlerin gözde tercih noktalarından olduğu için de etrafında kalacak oteller de bulunmakta. Yine de arazi ve doğa şartlarına göre giyim tercihinizi sonbahar gezisi için tercih etmeniz ve araçla gidecekseniz yedek malzemelerini kontrol etmeniz yararınıza olur.

Yedi Göller


Safranbolu / Kastamonu

Türkiye Unesco Kültür Mirasları Listesinde bulunur bu güzide kentimiz. Karadeniz kıyılarına yakın olan coğrafyası, her biri inci gibi sıralanmış evleri ve seyir terası ile birlikte birçok yerli turistin durak noktasıdır. Safranbolu’ya ulaşımı aracınızla sağlayabileceğiniz gibi, Ankara’ya uçakla giderek bir araba kiralama ile de devam ettirebilirsiniz.  Bu kentin havası, lokumları ve evleri emin olun aklınızda yer edinecektir.

Safranbolu

Bozcaada

Sonbaharda gidilecek yerler içerisinde Bozcaada farklı bir deneyim olacaktır. Her şeyden önce arabalardan uzak kalmış olması bile bu yeri ayrıcalıklı kılıyor. Gün doğumunu serin rüzgâr teninizi okşarken bir balkondan izleyebilir veya gün batımının tatlı kızıllığını deniz dalgalarının fısıltısı eşliğinde izleyebilirsiniz. Burada samimi bir kasaba havasını kalabalık olmayan sonbahar aylarında hissetmeniz garantidir. Bisikletinize atlayıp adanın çeşitli ve ıssız yerlerinde ruhunuzla baş başa olma fırsatı sizi bekliyor. Üstelik adaya özgü birbirinden farklı yemek ve reçel çeşitleri de bonus.

Bozcaada

Kapadokya

Farklı yapılara sahip, kültürü ve doğasıyla tarihe adını vurmuş gezi yerlerini sonbahar mevsiminde gidilecek rotalara almanız avantajınız olacaktır. Çoğu yerli turistin yazın tercih noktası olan Kapadokya sakin bir mevsimde kendine has güzelliklerini daha cesurca ortaya koyacağından şüpheniz olmasın.  En çok tercih edilen gezi noktası olduğunu Türkiye Unesco Dünya Mirasları Listesinde birinciliği ile kanıtlar. Kapadokya taş yapılarına benzer birçok otelde bu tarihi havayı koklayabilir, balon uçuşları ile ise son derece keyifli bir izlenim elde edinebilirsiniz.

Kapadokya

 

Mardin

Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin turları içinde asil şekilde yerini almıştır. Farklı dinlerin, kültürlerin şehri olduğunu adım attığınız anda hissettirir size. Sonbaharda gidilecek yerler içerisinde olması ise bu şehirde yaz aylarındaki kavurucu sıcaklıktan dolayı büyük bir artıdır. Burada birçok tarihi mirası ziyaret edebileceğiniz gibi, eşsiz lezzetli yemeklerin tadına bakma fırsatınız da olacaktır. Gümüş takılar ile gezinizin tatlı anılarını daima hatırlayabilirsiniz.

Mardin