Saç ve Cilt Bakımı İçin; ”Pirinç Suyu”

Pirinç Suyu Bakım

Saç ve cilt bakımı söz konusu olunca, akılalmaz paralar harcanarak birçok kozmetik ürününden çare aranmaktadır. Pahalı ürünlerin etkisi olduğu gibi, birçok insanın bilmediği doğal yollar sayesinde, saç ve cilt bakımını sağlamak mümkün. Pirinç suyu bunlardan biri. Yüzyıllardır Asyalı kadınların cilt ve saç bakımı için kullandığı pirinç suyu, hem hesaplı hem de oldukça etkili bir bakım ürünüdür. Pirinç suyunun faydalarını ve nasıl uygulanacağını merak ediyorsanız, yazımızın devamına bir göz atmalısınız;

Saç ve Cilt Bakımında Pirinç Suyunun Etkisi!

Saç Bakımı

Pirinç suyunun içeriğinde doğal temizleyici maddeler ve B1, C, E vitamini gibi önemli vitaminler bulunmaktadır. Ayrıca antioksidan özelliği bulunan birçok minerali pirinç suyundan temin etmek mümkün. Pirinç suyunun nemlendirici özelliği olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Pirinç suyunun ihtiva ettiği mineral, vitamin ve diğer maddeler cilt gözeneklerinin daralmasına yardımcı olmaktadır. Bu da cildin daha pürüzsüz, parlak ve yumuşak bir hal almasını sağlar. Ciltte oluşan lekelerin azalmasına fayda sağlayan pirinç suyu, ince bir tabaka halinde yüzde bırakıldığında, güneş ışınlarına karşı koruyucu etki göstermektedir.

İçeriğinde bulunan nemlendirici ve antioksidan özelliği nedeniyle, cilt bakımında etkili olduğu kadar saç bakımında da etkilidir. Saçlarınıza pirinç suyu uygularsanız, saçınızı koruyacak ve saçınızda oluşan esnekliği azaltacaktır. Bu durumda doğal olarak saç kırılma problemi ortadan kalkacaktır.

Pirinç Suyu ve Fermente Pirinç Suyu Nasıl Elde Edilir?
Pirinç suyunu elde etmek düşünülenden çok basittir. Örneğin; mutfağın vazgeçilmez yemeklerinden biri olan pilavı pişirmeden önce suda beklettiğiniz pirincin suyunu dökmek yerine, bu faydaları görebilmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca elde ettiğiniz pirinç suyunu 48 saat oda sıcaklığında bekleterek, fermantasyona (mayalanma) uğramasını sağlayabilirsiniz. Pirinç suyunun ekşi bir tat almasıyla fermantasyon işleminin oluştuğunu anlamanız mümkün. Fermente pirinç suyunu kullandığınızda, içeriğinde bulunan vitaminlere ek olarak tüm B vitaminleri ortaya çıkacaktır. Ayrıca yaşlanma karşıtı ve hücre yenileme özelliği bulunan ”pitera” adlı madde oluşumu sağlanacaktır. Pirinç suyunu isteğe göre, her iki şekilde de kullanarak faydalarını kısa zamanda görebilirsiniz.

NOT: Özel olarak pirinç suyu hazırlamak istiyorsanız, yarım su bardağı pirinci iki su bardağı suyla ıslatarak en az 1 saat bekletmeniz yeterli olacaktır.