Ölümlü Hayatın Ölümsüz Fotoğrafları

Fotoğraf

Ölümlü hayatın ölümsüz fotoğrafları bizimle yaşar. Donuk bir sahnede, sessizce gülümserler. Yaşlanmazlar, değişmezler. O an ve o tarih itibariyle zaman objektiflerimizde durmuş ve renk kazanmıştır. Ölümlü hayatı ölümsüz kılan ve ölümlü hayatın ölümsüz fotoğrafları ile hayatı durduran fotoğraf sanatçılarından biri iseniz bizi anlamışsınızdır.

Yaşlanmak Nedir?

Yaşlanmak nedir sizce? Küçük bir bebeğin doğumundan belirli bir yaşa geldiği zamana kadar fotoğraflarını çektiğimizi varsayalım. Hiçbir fotoğraf bir öncekinden ve sonrakinden ne genç ne de yaşlı olmayacaktır. Gözümüzle şahit olamadığımız yaşlanmayı ispatlayamıyoruz, değişen ne bilmiyoruz. Aynı kişiye ait iki resim arasındaki farkı anlamak için neredeyse yıllar geçmeli.

Zaman eskittiklerini hüzün olarak kalbimizin kadehine akıtır. İçtikçe hüzünlenir, baktıkça ağlarız. Sonbahar yaşlılığı, kış ölümü anlatır. Ardından ilk bahar gelir hayat yeniden başlar. Şu akılsız bitki ve ağaçlardaki değişim gösteriyor ki en mükemmel bir dizayna sahip olan insan da yeniden doğacak. Ölümlü hayatın ölümsüz fotoğrafları hayallerimize kazınır. Hayal hafızamızda her şey elle tutulmayan bir şekle bürünür. Orada da ölümsüzlük vardır. Ölümlüye ölümsüzlük, sadece fotoğraflarda yakışmaz bir başka hayat da vardır.

Fotoğraf Çekmeyi Sevmek

Fotoğraf çekmeyi sevmek bir ilahi nimettir. Çoğu insan fotoğraf çekmeden yaşayamaz, mutlu olamaz, hayatından zevk alamaz. Ülkemizde ve dünyada çoğu kişi cep telefonu sahibi olurken aslında fotoğraf çekebilme özgürlüğünü satın alır. Uzun zaman cep telefonundan uzak kalan bazı kişilerin mutsuzluğu gösteriyor ki, teknoloji bize sağladığı ölümsüz görsellerle bir bakıma ekmek ve su gibi vazgeçemediğimiz bir varlık olmuştur.

Ölümlü Hayatı Ölümsüzleştirmek Elimizde

Ölümlü hayatı ölümsüzleştirmek elimizde. Güzel görmek, güzeli görmek, güzel şeylerle ilgilenmek bir güzelliktir. Güzelle uğraşanın hayatı güzel olur, düşüncesi güzel olur. Çirkin ve yasak edilen işlerle uğraşanların hayatı bereketsiz ve tantanalı olur. Güzel fotoğraflar çekmek bir yaşama biçimidir. Bugün sizi yormamak için yazımızı kısa tuttuk.

Ölümlü hayatın ölümsüz fotoğrafları ile mutlu olacağınız nice bir ömür sizi bekliyor. Ne duruyorsunuz..