Nedir Bu Bitcoin?

Bitcoin

Son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız yeni nesil sana para birimi olan Bitcoin hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Haberlere bile konu olan ve son zamanlarda yakaladığı çıkış ile dikkatleri üzerine çeken bu Bitcoin hakkında merak edilen soruların cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Peki, Bitcoin nedir?

Öncelikle sanal para birimi olduğunu belirtmek istiyoruz. Çıktığı ilk günlerde çok fazla bilinmeyen ancak son zamanların en çok talep gören para birimleri arasında yer alan Bitcoin’in şu an için değeri 8 Bin Dolar bandını aşmış durumda karşımıza çıkıyor.  Dünya üzerinde sadece 21 Milyon adet Bitcoin üretileceğinin çıktığı ilk günden beri açıklanması bu para birimine olan talebin giderek artmasına neden oldu. Şu an için sadece piyasalarda 2 Milyon adete yakın Bitcoin kaldı. Geri kalan 19 Milyon Bitcoin ise kişiler tarafından alınmış durumdadır.

2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından kurulan bu sistem 10 yıla yakın süredir değerini giderek arttırmaya devam ediyor.  Küresel piyasalarda da yavaş yavaş kendisine yer bularak Dolar ve Euro gibi para birimlerinin alternatifi olma yolunda emin adımlar ile ilerleyen bu para biriminin kısaltılmış adı ise BTC olarak bilinmektedir.

Sanal para birimi olması aslında kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden olsa da Bitcoin yakın zamanda birçok devlet tarafından resmi olarak kullanılacak olan para birimleri arasında yerini alacak gibi duruyor. Hatta Norveç’in birçok resmi kurumunda resmi olarak kullanılması kabul gören bu para biriminin yakın zamanda diğer devletler tarafından da tanınması uzmanlar tarafından beklenmektedir. Günümüzde tercih edilen kağıt paralarının yerini Bitcoin alabilir mi? Sorusunun cevabına ise uzmanların verdiği görüş aynı ortak noktada birleşiyor. Her ne kadar değeri her geçen gün artış gösterse de Bitcoin kağıt paranın yerini alma başarısı gösteremeyecektir. Bunun nedeni ise sadece 21 Milyon adet Bitcoin’in piyasalarda bulunmasıdır.