Nanomakineler Kanser Hücrelerini Yok Ediyor

Nanomakineler

Kimya alanında bilim adamlarının geliştirdiği teknolojiler kanser hastalarına yeni bir umut oldu. Çağımızın hastalığı olan kanser, artık yeni geliştirilen ve kanser hücrelerini parçalayarak yok eden nanomakineler kullanılarak tedavi edilebilecek.

Yeni geliştirilen ve moleküler makineler olarak da bilinen nanomakineler, bir nanometre genişliğinde ve gözle görülemeyecek kadar küçük boyuta sahip. Işıkla yönlendirilen bu küçük moleküller, hücre duvarları boyunca ilerliyor ve kanserli hücreleri delerek 60 saniye içinde öldürüyor.

Nanomakinelerin 50,000 tanesi insan saçının tek bir telinin genişliğine sığabiliyor. Kimya uzmanları tarafından moleküllerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan nanomakineler aynı bir elektrik motoru gibi çalışıyor. Bu moleküler makineler kendi etraflarında saniyede 2-3 milyon kez dönerek  kanser hücrelerini parçalıyor.

Durham Üniversitesinde test edilen moleküler makineler, fareler üzerinde yapılan deneyde prostat kanseri hücrelerini 1 ile 3 dakika arasında yok etmeyi başardı. Yeni geliştirilen bu teknoloji sayesinde kanserli hastalar yan etkiler ve ölüm riski olmadan kısa süre içinde tedavi edilebilecek.

Araştırmayı yürüten Doktor Robert Pal, ışıkla aktive olan nanomakinelerin kemoterapiye cevap vermeyen kanserli hücrelerin ortadan kaldırılmasında kullanılacağını açıkladı. Yapılan bu çalışma ile insanların ve hayvanların vücudundaki kanserli tümörler de yok edilebilecek. Bir hücreden bile küçük olan nanomakineler, sadece kanserli hücreleri ortadan kaldırmak için değil, bozulmuş hücreleri tedavi edebilmek için de kullanılacak. Bir sonraki aşamada balıklarda ve mikroorganizmalarda deneyler yapmayı planlayan araştırma ekibi, testlerin olumlu sonuçlanması durumunda nanomakineleri insanlar üzerinde kullanmaya başlayacak.