Migren Tedavisinde Hirudoterapi

Migren Ağrısı

Hirudoterapi tedavi, tıbbi sülük tedavisinin diğer adıdır. Günümüzde migren için sülük tedavisi yaygınlaşmaya başlamıştır. Tıbbın yanında alternatif tıp yöntemleri de günümüzde oldukça sık başvurulan yöntemler haline gelmiştir. Çağımızın yaygın hastalıklarından biri olan migren, sıradan baş ağrısı olmaktan çıkmış ve nörolojik bir hastalık olduğu kabul görmüştür. Migren, kişilerin sosyal yaşamlarını da etkilediğinden, bu hastalığa yakalananların hayat kaliteleri de düşmektedir. Neden olduğu henüz anlaşılamayan bir hastalık olduğu için, verilen ilaçlar genellikle ağrının şiddetini azaltmaya yöneliktir.

Migren Hastalığında Sülük Tedavisi

Alternatif bir tedavi yöntemi olan sülük tedavisi, migren hastaları için umut ışığı olmuştur. Sülük hastalıklı bölgeye bırakılır ve buradaki kanı emmeye başlar. Kanı emerken, emdiği yere salgıladığı ve 100’den fazla yararlı enzim bulunan salyası ile hastalıklı bölgeyi tedavi eder. Sülüğün salgıladığı bu enzim, tedavi için çok önemlidir. Migren tedavisinde hacamat da kullanılabilir. Ancak, sülük tedavisinde de kirli kan temizlendiğinden aynı işlevi görmektedir. Bu yüzden sülük tedavisi daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

Migrende Sülük Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi uzman kişilerce yapılmalıdır. Sülükler genellikle piyasada çok ucuza satılmaktadır. İnsanlar, piyasadan aldıkları bu sülüklerle kendi kendilerini tedavi etmeye çalışırlarsa birçok sağlık sorunu çıkabilir. Sülüğün yanlış yere tutturulması sonucu ya hiçbir fayda sağlanamaz ya da önemli noktalara tutunan sülük ayrıldıktan sonra kanama durmayabilir. Buda hastada önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Sülükler genellikle hastalara bir kere kullanılırlar. Sülükler kan emdikleri için eğer birden fazla kişiye kullanılırlarsa, kan yolu ile hastalıkların kişiden kişiye geçmesine neden olurlar. Bu yüzden tedavide kullanılacak sülük ilk kez kullanılıyor olmalıdır. Migren tedavisi için sülük uygulanacak bölge temizlenmeli ve enfeksiyon riski ortadan kaldırılmalıdır. Hamilelik şüphesi olanlar da ya da hamilelerde sülük tedavisi uygulanmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda kullanımına dikkat edilmelidir. Sülük tedavisinin migren hastalığının tedavisinde etkinliğinin artması için, belirli periyotlarla bu tedavi uygulanmalıdır. Kişinin yaşı ve diğer sağlık sorunlarına bağlı olarak her seferinde ne kadar sülük ile tedavi edileceği değişim göstermektedir.