Küçük Tüyolarla Evi Daha Büyük Ve Ferah Gösterme

Ferah Salon

İnsanlar her zaman istediği kadar geniş ve büyük bir eve sahip olamayabilir. Bu durumun birçok sebebi olmaktadır. Ancak yapılacak küçük ve bir o kadar etkili tüyolar ile evinizi ve odalarınızı olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz. Çünkü küçük evler doğru tasarım ve basit dekorasyon teknikleri  ile çok fonksiyonel hale getirilebilir. Daha kaliteli ve daha az mobilya ve aksesuarlar tercih etmeye dikkat edilmelidir. Sık ve olduğundan fazla eşya evi daha küçük, dar gösterecektir çünkü.

Öncelikle açık renk ve pastel tonlar tercihiniz olmalıdır. Açık renkler ışığı yansıtacağından bulunduğu ortamı olduğundan daha büyük ve ferah gösterecektir. Desenli ve karışık renkler değil de sade ve tek renkler tercih edilmelidir. Mesela, perde rengi ve duvar rengi birbirine çok yakın seçilirse oda çok dah geniş görünecektir.

 

  • Koltuk seçiminizi de ayaklı ve  yüksek olanlardan yana kullanmalısınız. Ve koltukları duvara yapıştırmaktan kaçınmalısınız.
  • Odalarınız da mutlaka boşluklar bırakın. Her yere eşya doldurmayın bu durum zaten küçük olan evinizi daha basık ve dar gösterecektir.
  • Mobilyalarınızı da duvar rengine yakın seçmeye özen göstermelisiniz. Evinizi daha geniş gösterdiğini hemen farkedeceksiniz. Her yeri kaplayan mobilyalar değil de, daha küçük eşyalar ile vinizi dekore etmeye özen gösterin.
  • Eşyaların şeffaf ve daha çok fonksiyonlu olanlarını tercih edin. Mesela cam masa ve sehpalar, açılıp katlanabilir masalar, çekmeceli orta sehpa, bazalı kanepe küçük evler  için çok daha idealdir.
  • Tavan rengini daha açık yaparsanız eğer, yanılsama yolu ile odanız daha geniş görünecektir.
  • Duvara monte edeceğiniz raflar veya tv üniteleri ile kendinize daha geniş bir ortam yaratabilirsiniz.
  • Küçük evler de aydınlatmalara çok önem verilmelidir. Aksesuar olarak yatay ve uzun aynalar cok doğru tercih olacaktır. Odanız olduğundan daha geniş görünecektir.
  • Evinize şık bir görüntü katmak isterseniz eğer, tüm duvarı kağıtla kaplamaktansa öne çıkarmak istediğiniz alanı desenli kağıtla kaplayıp çok şık görüntü elde edebilirsiniz. Boyuna çizgili olan duvar kağıtları da evinizi olduğundan yüksek gösterecektir.
  • Mobilyalarınızı sade seçtiyseniz eğer evinize şık ve hoş bir hava katması için kullandığınız küçük aksesuarları daha canlı tonlarda seçebilirsiniz. Unutmayın ki küçük evlerde çok fazla aksesuara gerek görülmemektedir.
  • Aydınlatma ürünleri odayı her zaman olduğundan daha büyük gösterir. Eğer evinizin şık ve geniş görünümlü olmasını isterseniz her odada bir bölümü ön plana çıkarıp, orayı süsleyebilir diğer yerleri daha sade bırakabilirsiniz.