Küçük Oturma Odanızı Genişletecek Fikirler

Küçük odalar için dekorasyon ipuçları bu makalemizde...
Oturma Odası

Genellikle küçük oturma odaları için verilen dekorasyon fikirleri, alanın daha ferah görünmesi için göz yanıltmasına yöneliktir. Bu tür stratejiler dar ve kasvetli hissedilen bir alanı rahat ve estetik olarak sevilen bir alana dönüştürebilir. Işık ve alanı en üst düzeye çıkaracak şekilde süsleyin. Ayrıca renk, ölçüler ve ağırlığı nasıl kullandığınıza dikkat edin. Bu şekilde oldukça fark yaratabilirsiniz.

Küçük Odalar

Yeni şeyler denemek ilginç olabilir. Bazen oturma odası dekoru ile ilgili geleneksel fikirler küçük bir alan için en iyi çözüm değildir. Pencere onarımları için panjur kullanmak yerine uzun, akan perdeler kullanabilirsiniz. Çünkü bu tarz perdeler dikey derinliği olan alana dikkat çekerek odanın alanını genişletir.

Büyüklüğünden bağımsız olarak oturma odanız rahatlamak ve eğlenmek için de iş görebilmelidir. İşte onu daha geniş hissettiren harika dekorasyon fikirlerinden bazıları;

Aynalar

Tasarımcılar genellikle aynaları stratejik olarak küçük yerlere yerleştirerek daha büyük görünmelerin sağlarlar. En yaygın küçük oturma odası fikirlerinden biri, odak noktasını oluşturmak için merkezi bir yere büyük bir ayna asmaktır. Mümkünse, bir pencereyi yansıtacak şekilde konumlandırın. Böylece manzarayı yansıtacak ve illüzyona başka bir pencere kazandıracaktır.

Aynalı Odalar

Dikkatleri Yukarıya Çekin

Bir odanın yataylığının yanı sıra dikey bir boyutu da vardır. Salonunuzda yüksek bir tavan varsa, gözü yukarıya çekecek şekilde dekore ederek ekstra alan kullanın. Yerden tavana kadar uzanan perdeler, bu amaca ulaşmak için şık bir yoldur.

Bir başka fikir ise, dikey alanı orta ve küçük ölçekli sanat eserleriyle doldurmaktır. Bu teknik, odanın gerçekte olduğundan daha büyük hissetmesini sağlayacaktır. Çünkü gözleri, göz seviyesindeki sınırlanmış yatay alanın ötesine dolaşmaya davet edersiniz.

Nötr Renkler Kullanın

En popüler küçük oturma odası fikirlerinden bir diğeri de; duvar, zemin, tavan ve mobilya döşemelerinde nötr renklerin kullanılmasıdır. Beyazlardan veya bejlerden oluşan bir palet, alanı genişletecektir. Yumuşak tonlar, ışığı yansıtan bir odayı aydınlatma eğilimindedir. Nötr bir palet, bir alanı büyütmenin yanı sıra, alana anında incelik kazandırır ve sakinleştirici bir ortam yaratır.

Hafif Görünüşlü Mobilyalar

Mobilya alışverişi yaparken, görsel ağırlığı göz önünde bulundurun. Bu kavram, bir cismin boyut, renk ve tasarıma dayalı olarak algılanan ağırlığını ifade eder. Hafif bir görünüme sahip olan parçaları seçin, çünkü daha ağır olanlar bir alanı sıkışık gibi gösterecektir.

Cam masalar, ahşap olanlardan daha az görsel alan kaplar. Çünkü şeffaf ve görünümü engellemeyen mobilyalar, bir alanı daha açık gibi gösterecektir.

Küçük Ölçekli Mobilyalar

Küçük oturma odası fikirleri listesi, odanın büyüklüğünü geçmeyecek veya alana egemen görünmeyen mobilyaları seçmek için bir öneri olmadan tamamlanamaz. İnce kollu ve sıkı bir şekilde döşenmiş sırtlı bir kanepe, büyük kollara ve bir sürü yastığa sahip olan bir koltuktan daha tercih edilebilirdir.

Küçük Mobilyalar

Yeriniz istediğiniz koltuk takımı için küçük kalıyorsa, bir kanepesini almamayı düşünebilirsiniz. Sandalyeleri seçerken dahaz az yer kaplayacağından dolayı kolsuz modelleri tercih edebilirsiniz.