Kronik Öksürük ve İyileşme Yolları

Öksürük Şurubu

Dört mevsimi de yaşadığımız bir ülkede, hava koşullarının ani değişimi vücutlarımızda beklenmedik tepkilere neden olabiliyor. Herhangi bir enfeksiyon sonucu hava yollarımızın tahriş olması ağrı ve öksürüğe neden olur. Her yaşta yaşanabilecek bir rahatsızlık olan öksürük kimi zaman tek başına bir hastalığı ifade etse de bazen daha kötü hastalıkların habercisi olabiliyor. Öksürüğün hassasiyeti ve durumunu kavramak için, süresi, ağırlığı ve niteliği büyük rol oynamaktadır.

İnatçı uzun süreli öksürük durumlarında mutlaka hekim yardımı gereklidir. 

Arada bir olan öksürükler normaldir, ama uzun süren öksürüklerin altında farklı nedenler yatıyor olabilir.

Tüm iklim koşulları göz önüne alındığı, sağlıklı beslendiği takdirde yine de öksürüğe yakalanılıyorsa; tarhana, sebze mercimek çorbası gibi çorbalar boğazı rahatlatmaya yardımcıdır. Üstelik tarhana vitamin ve mineral açısından zengin oluşu ile bilinen bir çorbadır ve iyileştirici etkileri görülmüştür. Mercimek ve sebze çorbaları ise taşıdıkları B6 ve B12 vitaminleri sayesinde kendimizi daha dinç hissetmemize yardımcı olurlar.

Boğazımızı tahriş etmeyecek, daha yumuşak gıdalar bizleri rahatlatır. Öksürük dönemlerinde özellikle sıcak ve soğuk içecek veya yemeklerden kaçınılmalı, tüketeceğimiz tüm gıdaların ılık olmasına özen göstermeliyiz.

Vücut direncimiz bu süreçte düşmüş olduğu için sebze ağırlıklı beslenmeye ve beslenmemize sağlıklı kuru yemişler eklemeye dikkat etmek kendimizi daha güçlü ve dinç hissetmemizi sağlar.  Gün içinde ılık süt ve bal gibi sağlıklı içeceklerde bize enerji verir.

Ilık su içine damlattığınız limon suyu ise bağışıklık sistemini güçlendirir, kanı temizler ve kan şekerini dengede tutar.

Demir, kalsiyum ve magnezyum deposu olarak bilinen zencefil ise, güçlü bir ağrı kesici olup, eski zamanlardan beri içilen, soğuk algınlığı ve solunum zorluklarına iyi geldiği bilinen bitkilerimizdendir.

Hatalık sürecinde en sık rastlanan sindirim sitemi rahatsızlıklarına da etkili ve doğal bir çözüm olarak zerdeçal çayını içebiliriz. Zerdeçal sindirim sitemini rahatlatırken, diğer yandan da enerji verir ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir.

Grip veya nezle gibi hastalıkların vazgeçilmez ilacı nane limon, öksürüğe de iyi geliyor. Nanenin içinde barındırdığı mentol sayesinde ateş düşürücü bir etkiye sahip olan nane limon çayı aynı zamanda hastalık sürecinde stresimizi azaltmaya da yarıyor. Boğaz tahrişlerini iyileştirici etkisi olduğunu da unutmayalım.