Kız ve Erkek Çocuğunuzun Bayılacağı Paylaşımlı Oda Dekorasyon Fikirleri

Kahkahalar... Ağlamalar... Oyun oynamalar... Kavgalar... Ortak kullanılan bir kardeş yatak odası… Bir arı kovanı aktivitesindeki enerjiyi bu makalemizde...
Çocuk Yatak Odası

Çocuklarının ortak yatak odasını oluştururken, ebeveynlerin mücadele etmesi gereken çok şey var anlamına gelmektedir. Gelişen kişiliklerin ve artan ihtiyaçların iki katı kadar miktarda (veya daha fazla) ve her bir çocuğun bireysel tarzını barındırması gereken bir alan yaratmak genellikle yıldırıcı bir görev olarak görülür.

Bu yazımızda, ortak tasarım zorluklarının üstesinden gelmek ve ailenizin minik bireyleri için mutlu ve işlevsel bir oda oluşturmak için bazı yararlı ipuçları bulacaksınız. Bir erkek ve bir kız kardeşe ortak bir oda dekore etmek düşündüğünüz kadar korkutucu değildir.  Bu yazımızda paylaşacağımız fikirler sayesinde paylaşımlı bir oda tasarlamak için verdiğiniz mücadelenin üstesinden kolayca gelebileceksiniz.

İlk adımınız odanın ana unsurları olan duvarlar, halılar ve mobilyalar için cinsiyet bakımından nötr etkiye sahip olan bir ana tema rengi seçmektir. Eğer çocuklarınız kendi fikirlerini beyan edecek kadar büyümüşlerse her iki kardeşin de oy verdiği bir renk olması önemlidir. Beyaz ve gri, turkuaz ve beyaz gibi renk kombinasyonları veya ana renklerin karışımı hem erkek hem de kız çocukları için en çok tercih edilen renklerdir.

Çocuk Yatak Odası

Ana fon olarak kullanacağınız renk tonunu tamamlayıcı renkler ve desenler ile tamamlayabilirsiniz. Örneğin gri ve beyaz bir odada sarı aksesuarlarla vurgu yapmayı deneyin. Desen konusunda çizgiler, şeritler veya geniş geometrik şekiller üzerinde durabilirsiniz.

Mobilya seçerken yalın çizgileri olan ve konusal olmayan mobilyaları seçin. Yani yarış arabasından veya prenses yataklarından uzak durun. Avize ve perde seçimi yaparken de nötr bir renk paleti kullanmayı unutmayın.

Küçük yavrularınıza süper eğlenceli bir paylaşımlı yatak odası oluşturmanın en heyecan verici kısmı da, kişiliğinin gelişmesinde rol oynayacak tasarım öğelerine erişmenizi ve özelleştirmenizi sağlamasıdır. Çocuklarınızın paylaşımlım odasını dekore ederken her ikisine de ‘’bu oda bana ait’’ duygusunu hissettirecek olan tasarım öğeleri seçin. Duvar kağıdı veya ceket kancaları gibi odadaki tüm aksesuarları kişiselleştirin. İsimlerinin baş harflerinden oluşan aksesuarlar ya da yatak başlarına koyacağınız aplikler her alanda enerji ve heyecan yaratır. Aynı şekilde, bir veya iki aksesuarda ustalıkla tasarlanmış cinsiyete özgü temalar ekleyin, ancak renkleri koordine tutun. Örneğin kırmızı renklei aksesuar kullanmak istiyorsanız, onlar için kırmızı bir oyuncak araba veya kırmızı bir kalp yastık tercih edebilirsiniz.

Çocuk Yatak Odası

Tasarım şemasını tamamlayan mobilyalar arasında en önemli giysi dolaplarıdır. Ancak hem kızınız hem de oğlunuz için ayrı giysi dolabı konumlandırmalısınız. Bu her ikisi için de farklı ve kendilerine özgü bir depolama alanı demektir. Erkek çocukları için odun kömürü ve kız çocukları için sarı renk dolap tercih edebilirsiniz.