Kapsül Gardırop ile Kışa Merhaba Deyin!

Kapsül Gardırop

Eski zamanlara kıyasla günümüzde kıyafet bolluğu başını alıp gitmiş durumda. Buna rağmen herkesin yakındığı durum ise ‘giyecek bir şeyim yok’ demeleri. Siz de sabahları kalktığınızda bunu sık sık yaşıyorsanız, kapsül gardırop ile tanışmanızı tavsiye ederiz.

Kapsül Gardırop Nedir?

Kapsül Gardırop

Kapsül gardırobu belki daha önce duydunuz, belki de ilk kez bu yazıda tanışıyorsunuz. Kısaca kapsül gardırop nedir bahsetmek gerekirse, en temel kıyafet parçalarınızı mevsimine göre ayarlayarak, daha az kıyafet ile daha çok kombin yaratmak. Olmazsa olmaz dediğiniz kıyafetlerinizi bir kenara ayırıp, üzerine bir de mevsime uygun giysilerinizi seçerek bu gardırobu oluşturabilirsiniz. İnternette daha çok kapsül gardıropların 33 parça etrafında oluşturulması gerektiği yer alsa da, bu sayıyı ister azaltabilir ister de çoğaltabilirsiniz. Önemli olan yerli yersiz her şeyi ayıklayarak sade bir gardırop oluşturabilmektir.

Kış için Kapsül Gardırop Nasıl Hazırlanır?

1-) Elinize bir kalem bir de kâğıt alın. En temel kıyafetlerinizi listenin başına yazın. Siyah bol paça kumaş pantolonunuz ya da beyaz şık gömleğiniz, ipek bluzlarınız, Jean pantolonlarınız ya da her mevsim kazak ya da gömlek içine giyebileceğiniz basit tişörtleriniz gibi. Yani mevsimler değişse de sizin giymekten vazgeçmediğiniz temel parçalarınızı listeleyin. Daha sonra bu liste işinize yarayacak.

2-) Listeden sonra yapmanız gereken gardırobunuzu yazı anımsatan ve kışın elinize bile almayacağınız kıyafetlerinizden, şapka ya da pareo gibi aksesuarlarınızdan arındırmak. Bunu yaparken biraz acımasız olmalısınız. Sebebi olmaksızın bir kıyafetiniz için bu yine de bir köşede dursun derseniz hedefinizden sapmış olursunuz. Taşınıyormuşçasına dolabınızı boşaltarak işe koyulun. Yazlık eşyalarınızı deponuza uygun bir hurç ile muhafaza edebilirsiniz.

3-) Kışlık kıyafetlerinizi eğer muhafaza ettiğiniz yer varsa çıkarmanın vakti artık. Bunların arasında eğer eskidiğini düşündüğünüz ya da hiç giymediğiniz veya bedeninize artık olmayacağını düşündüğünüz kıyafetleri ayırın. Kalan kıyafetleriniz arasından artık kapsül gardırop için seçim yapabilirsiniz.

4-) Herkesin favori renkleri farklı olsa da kış için tercih edilen renkler genellikle koyu renklerdir. Siz de kışlık kapsül gardırobunuz için renk yelpazesi belirleyin. Sizi bunaltan veya hoşlanmadığınız renkleri çıkarın. İnanın sevdiğiniz renkler arasından her gün seçim yapmanız size zaman kazandırır. Kış mevsimini gözeterek siyah, gri, bordo, yeşil gibi renkleri tercihinizde bulundurmaya özen gösterin.

5-) Kış için hazırladığınız gardırobunuzda kazak, sweatshirt, pantolon, triko hırkalar, şallar, şapka ve eldivenlerin yer alıp almadığını kontrol edin.  Eksik kalan parçalarınızı alışveriş için not düşün. Yerleştireceğiniz kışlık kıyafet ve aksesuarları organize şekilde ayırın. Pantolonları pantolonlar ile kazakları kazaklar ile beraber bulunduracak şekilde diğer tüm parçalarınızı sınıflandırın. Son kez kış için hazırladığınız kapsül gardırob için eğer yapabiliyorsanız eleme yapın ve eksikleri de kesinlikle en kısa sürede tamamlayın. Ferah dolabın ve arta kalacak zamanın keyfini çıkarın!