Kanserin Etkileri ve Belirtileri

Kanser

Tümör hastalığının etkileri hastalığın barındığı organ ve yaygın anlamda iki çeşide ayrılmaktadır. İyi huylu bir tümörün etkileri mevcut tümör organda barındığı yerde büyümeye başladıkça farkedilir. Tümör ya da ur, bağırsak, üreter gibi vücudumuzda bulunan temel geçitleri tıkıyarak organların görevlerini aksatarak fonksiyonlarını bozar. Kötü huylu bir ur ise bulunduğu organdaki büyüklüğüne ve hücrelerdeki harabiyet etkisine bağlıdır.

Kanser oluşumu yani korsinogenesis; kanama, tıkanma, enfeksiyon ya da doku kaybı ile ortaya çıkabilir.

Kanserin genel yaygın etkileri; Genellikle sindirim sistemi kanserleri kanamaya sebep oldukları nedeniyle; pankreas, anemi ve prostat kanserlerinde kanda pıhtılaşma bozuklukları meydana getirebilir.

Genellikle akciğer kanserlerinde ciddi ölçüde kas güçsüzlükleri – zayıflıkları görülür. Bu durum henüz tıbbi anlamda açıklanabilmiş değildir.

İç salgı (endokrin) sistemi ile ilgili tümörler hipoglisemi, (yüksek ölçüde terleme, baygınlıklar, bitkinlik, şeker düşüklüğü) hiperkalsemi (kan içinde kalsiyumun normal ölçülerin çok fazla üzerinde olması durumu ve hiponatremi (sodyum azlığı ya da sıvı fazlalalığı)  gibi sağlık sorunlarının gelişmesine ve hastada sık sık görülmesine neden olabilir.

Çoğunlukla, akciğer kanseri yaygın olarak parmaklarda çomaklaşma gibi etkiler yaratabilmektedir.

Yaygın olarak hastalığın ilerlemesi ile bağlantılı biçimde kilo kaybı gözlemlenmektedir.

Genele yayılmış belirtilerde; tüm vücutta olduğu hissedilen ağrı, genelde testis ya da kemik urlarında başlangıç belirtileridir. Süregelen öksürük ve buna eşlik eden horlama çoğunlukla akciğer kanserine işaret eder. Metabolizmal değişim ve ateşte farklı kanser çeşitlerine işaret eden belirtilerdendir.