İşte Dişe Zarar Veren 9 Yiyecek!

Şekerleme

Ne yediğinizi önemseyin!

Şekerleme

Bu sert şekerler çok şirin ve zararsız gibi görünse de çok fazla tüketildiğinde; içerdiği yoğun şeker miktarına sürekli maruz kalmak dişlerinize zarar verebilir. Aynı zamanda bu sert şekerler dişleriniz için büyük risk içermektedir. Çünkü şeker oranının fazla olmasının yanı sıra dişlerinizin kırılmasına veya yontulmasına yol açarak, acil diş hekimi müdahalesi gerektiren bir süreci tetikleyebilir. Daha iyi bir alternatife ne dersiniz? Paketinin üzerinde ADA (American Dental Association) onay kaşesi olan sakızları tercih edebilirsiniz.

 

Buz, soğutmak içindir, çiğnemek için değil!

Buz

Buzun dişlere iyi geldiğine inanan yüz binlerce insan olduğuna çok şaşıracaksınız. Her şeyden önce sudan yapılmış olan bu madde, şeker veya herhangi bir katkı maddesi içermez. Ancak bu tip sert maddeleri çiğnemek, acil diş hekimi müdahalesi gerektirecek derecede dişlerinizi zayıf hale getirebilir ve diş minesi zarar görebilir. Tavsiyemiz, alışkanlığınızı kırın ve suyun sıvı halinin tadını çıkarın.

 

Narenciye tüketiminizi kontrol altında tutun!

Limon

Gerçek şu ki, asidik gıdalara sıklıkla maruz kalmak, zamanla dişleri çürümeye daha duyarlı bir hale getirerek diş minesini bozar. Sıkılmış limon suyu bile basit bir bardak suyu eğlenceli bir içecek haline getirebilir. Ancak bu ağız sağlığı için her zaman doğru bir seçim değildir. Ayrıca sitrik meyveler ve meyve suları ağız kokusu faktörünü tetikleyebilir. Bol miktarda su içtiğinizden emin olun.

 

Kahve her zaman size iyi gelmez!

Kahve

Doğal formdaki kahve ve çaylar, sağlıklı içecek seçenekleri olabilir. Ne yazık ki, çok fazla insan çayına veya kahvesine şeker eklemeye direnemez. Kafein içeren kahve ve çay ağzınızı kurutabilir. Sık sık kahve ve çay tüketmek diş lekelenmesi meydana getirebilir. Eğer tüketim alışkanlığınız var ise,  ardından bol su için ve kalıntıları minimumda tutmaya özen gösterin.

 

Yapışkan yiyecekler ağzınızın en kötü kabusu!

Şekerleme

Sağlıklı atıştırmalık denildiğinde birçok kişi kuru meyveleri listenin en başına koyar. Ancak birçok kuru meyve tüketilirken dişlerimize yapışır. Yapışkan yiyecekler, diğer yiyeceklere göre dişlerin üzerinde daha uzun süre kalma eğiliminde oldukları için dişlerinize zarar verebilir. Kendinizi sık sık kuru meyve veya karışık çerez yerken buluyorsanız, dişlerinizi dikkatlice diş ipi ile temizleyip bol su ile durulayın.

 

“Çıtırdayan” şeylerden sakının!

Cips

Patates cipsinin güzel ve doyurucu çıtırdamasını kim sevmez ki? Ne yazık ki, bu eğlenceli atıştırmalıklar dişlerinizin arasına sıkışmaya yatkındır ve yoğun miktarda nişasta içerir. Bunun gibi atıştırmalıkları tüketmeyi seçerseniz, plak oluşumu riskini göze almanız gerekebilir. Tükettikten sonra ise,  ağzınızda kalan tüm gıda parçacıklarını gidermek için dişlerinizi dikkatlice diş ipi ile temizleyip bol su ile durulayın.

 

Gazlı içecekleri su ile takas et!

Gazlı İçecek

Uzun süre şekerli gıdalar yediğiniz veya şekerli içecekler içtiğiniz zaman, plak bakterileri bu şekeri, dişinizin sert yüzeyinde bulunan diş minesine zarar veren bir asit üretmek için kullanır. Diyet gazlı içecekler da dahil olmak üzere çoğu karbonatlı içecek asidiktir ve bu dişleriniz için kötüdür. Ayrıca, kola gibi kafeinli içecekler ağzınızı da kurutabilir. Eğer bu tarz şekerli içecekleri tüketirseniz ardından bir bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

 

Alkol tüketimini sınırla!

Alkol Tüketimi

Alkol, dehidrasyon ve ağız kuruluğu oluşumuna neden olur. Aşırı miktarda alkol tüketen kişilerde tükürük miktarında yüksek oranda azalma gerçekleşir. Bu durum diş çürümesi ve diş eti çekilmesigibi diğer oral enfeksiyonlara neden olabilir. Aşırı alkol tüketimi ağız kanseri riskinizi de arttırır.

 

Spor içeceklerine dikkat edin!

Spor İçecekleri

Evet, kulağa sağlıklı geliyor!  Fakat pek çok spor ve enerji içeceğinin başta gelen içerik maddesi şekerdir. American Academy of Pediatrics, spor içeceklerinin uzun süren, kuvvetli fiziksel aktivitelerde bulunan genç sporcular için yararlı olabileceğini, ancak çoğu durumda gereksiz olduğunu belirtti. Bir sonraki yudumu almadan önce, içeceğinizin şeker oranının az olduğundan emin olmak için etikette belirtilen bileşen oranlarını kontrol edin.