Kadınların Korkulu Rüyası; Çikolata Kisti

Çikolata Kisti

Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen hastalığın, tıp dilindeki adı “endometrioma” dır.Çok yaygın  görülen bu hastalık her beş kadından birinin sağlığını tehdit etmektedir.

Çikolata kisti (endometrioma) nedir ?

Genellikle “rahim içini döşeyen endometrial hücrelerin rahim dışına yerleşerek üremesi” olarak tanımlanır.Her ay oluşan kanama sonucu biriken kan çikolata kistine neden olur.Biriken bu kanın renginin siyah ve kıvamının koyu olması nedeniyle hastalık çikolata kisti olarak anılmaya başlanmıştır.

Çikolata kisti kimlerde görülür ?

Dünyada yüzyetmişaltı milyon, ülkemizde ise iki milyona yakın kadında hastalık gözlemlenmiştir.Çikolata kisti genellikle doğurgan dönem olan 25-35 yaş aralığında ortaya çıkar.Genetik yatkınlıkta hastalığın görülmesinde önemli bir faktördür.

Çikolata kistinin belirtileri nelerdir ?

Cinsel ilişki sırasında,adet döneminde veya kronik olarak karın ve kasık bölgesinde ağrı oluşumu çikolata kisti belirtisidir.Çocuk sahibi olmakta zorlanan kadınların yüzde kırkında da çikolata kisti olduğu gözlemlenmiştir.

Çikolata kisti olan hastalarda doğru beslenme nasıl olmalıdır?

Son dönemde yapılan bilimsel araştırmalarda buğday, et, şekerli gıdalar ve süt ürünlerini azaltarak beslenme alışkanlıklarında yapılan değişikliğin, hastalık üzerinde olumlu etkileri gözlemlenmiştir.Karbonhidrattan uzak durup bol meyve ve sebze tüketmek,her gün  bol miktarda su içmek, omega3 içeren besinler tüketmek ve işlem görmüş gıdalardan uzak durarak bir diyet programı oluşturmak hastalığın seyrinde olumlu bir etki yaratacaktır.

Çikolata kisti tedavi yöndemleri nelerdir ?

Tedavi hastanın ve kistin durumuna göre belirlenir.Başlangıç evresindeki kistler, hamile kalamama ya da ağrı gibi şikayetlere yol açmadığından sadece kistin takibi önerilir.Bir sonraki aşamada ise hormon tedavisi uygulanmaya başlanır.Hasta adet dönemleri aralığında, hormon seviyesindeki farklılıkları kontrol altında tutmak için hormon ilaçları kullanabilir.Hastalığın son aşaması ise cerrahi müdehale gerektirmektedir.Kapalı ameliyat (laparoskopi) tekniğiyle yapılan bu müdehalelerde kist alınır.Ameliyat sonrası da hormon ilaçları ile olası yeni oluşumların önüne geçilir.Hasta yeniden eski sağlığına kavuşur.