İş Stresini Azaltmanın Başlıca Yolları

İş Stresi

İş yerinde stres kaçınılmazdır ve bu problemi aslında çalışan her insan yaşamaktadır. Genellikle kronik stres olarak karşımıza çıkan iş stresi, hayat kalitesini düşüren ve sağlığı riske atan bir problemdir. Ancak kişisel gelişim uzmanlarına göre kronik stresi yönetmenin ve sağlığınızı bozmasını engellemenin birçok yolu var.

1) Stresi fırsat olarak görün.

Araştırmalara göre stres aslında büyük ölçüde yaratıcılığa ve üretkenliğe de yol açan bir durumdur. Stresi bir hastalık olarak değil, size sunulan zor bir görev olarak görmeniz, stres karşısında çaresizlik hissetmenizi önleyerek sizi harekete geçirir.

Kişisel gelişim uzmanlarına göre baskı altında çalışmayı öğrenerek strese verdiğiniz zihinsel ve ruhsal tepkileri kontrol altına alabilirsiniz. Böylece stresi kazançlı bir duruma çevirebilirsiniz.

2) İnternete ara verin.

Günün 24 saati, haftanın 7 günü hiç aralıksız kullanılabilen İnternet, hiç sona ermeyen bir stres kaynağıdır. Telefonunuzu, tabletinizi veya bilgisayarınızı kapatmak stresin en önemli kaynağından uzaklaşmanızı ve dinlenmenizi sağlar.

3) Daha az çalışın.

Bazen çok çalışarak sınırlarımızı zorladığımızda daha fazla stres yaşarız. Daha az ve bilinçli çalışarak, dinlenmeye ve rahatlamaya vakit ayırarak yaşadığımız stresin olumsuz etkilerini azaltabiliriz.

4) İş arkadaşlarınızla bağ kurun.

İş arkadaşlarınızla mesai saatleri dışında da görüşüp onlarla güçlü sosyal bağlar kurmanız, yaşadığınız iş stresini önemli ölçüde azaltacaktır.

5) Önceliğinizi belirleyin.

İşinizde önemsiz konularla ilgilenmekten vazgeçerek iş stresinizi hafifletebilirsiniz. Örneğin her 5 dakikada bir e-postanızı kontrol etmek veya sürekli sosyal medya bildirimlerine bakmak, size zaman kaybettirecek, günün sonunda verimli çalışamadığınız için stresiniz artacaktır.

6) Dikkatinizi dağıtan seslerden kurtulun.

Rahatsız edici sesler stresi arttıran diğer bir unsurdur. Gürültülü bir çalışma ortamınız varsa kulak tıkacı kullanabilir, böylece stresi azaltabilirsiniz.

7) Hareket edin.

Birçok araştırmada egzersiz yapmanın stresin tedavisinde mucizevî bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Egzersiz yapmak ve hareket etmek, endorfin hormonunu harekete geçirerek daha mutlu hissetmemizi sağlar. Bu yüzden gün içinde mümkün olabildiğince çok hareket etmeye çalışın. Kahve molalarında 5-10 dakika bile olsa ofis içinde dolaşın, merdiven çıkın. Öğle molalarında ise iş yerinde kalmak yerine yürüyüş yapın.

8) Olumlu düşünün.

Mümkün olduğunca olayların olumlu taraflarını görmeye çalışın. Örneğin çalışma arkadaşınızın sizden daha çok para kazanıyor olmasını dert etmek yerine bir işe sahip olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu düşünün. İşinizle ilgili sevdiğiniz her şeyin bir listesini yapın ve kendinizi kötü hissettiğinizde bu listeye bakın.

9) Sağlıklı beslenin.

Sağlıklı beslenmek, stres yönetiminde en temel unsurlardan biridir. İş yerinde çalışırken molalarda elma gibi taze meyveler ile badem gibi kuruyemiş tüketmeye gayret edin. Fazla oranda kahve tüketimi anksiyete ve stresi arttıracağı için az tüketmeye özen gösterin.

10) Rahatlamanın bir yolunu bulun.

Gün içinde rahatlamak için bir stres topu edinebilir, masanızda karikatür dergisi bulundurabilirsiniz. Birkaç dakika mola verip iş arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.

11) Hiçbiri işe yaramıyorsa…

Eğer işinizden nefret ediyorsanız belki de değiştirmeyi düşünmelisiniz. Hiçbir şey her gün nefret ettiğiniz bir işe gitmek kadar stres yaratamaz. Yaşınız kaç olursa olsun her zaman kariyerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Yaşadığınız iş stresi sağlığınızı da olumsuz etkiliyorsa başka bir iş bulmanız sizin için belki de en iyi çözümdür.