Havana için Gezi Rehberi

Havana hakkında hazırlanmış bir gezi rehberidir. Neler yapılır, ne yenir, nasıl gidilir ve nerede kalınır gibi alt başlıklar ile yazılmıştır.
Havana

Havana, Küba’nın başkenti olsa da sadece Küba’nın değil devrimin başkenti olarakta kabul ediliyor. Havana’da kolonyal dönemden kalan pek çok tarihi eser yer alırken UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilen tüm yapıtların muhafazası sürüyor. Halkın %95’i lise eğitimi almış bir yerde sokaklarda hareketli bir yaşam sürekli olurken puro kokan bir atmosferde tarihin en önemli simgelerinden Che Guevara ile Fidel Castro heykellerini her yerde göreceksiniz.

Nasıl Gidilir?

Havana’ya ülkemizden direk uçuş yok ancak aktarmalı uçuş seçenekleri ile 17-18 saat süren yolculuklar ile Jose Marti Havalimanına ulaşılabiliyor.

Gezilecek Yerler

Havana, Devrim meydanı ile anılan bir kenttir. Dünyanın en büyük meydanları arasında yer alan bu meydanda José Marti’nin heykeli ile İçişleri Bakanlığı’nın duvarında dev bir Che Guevara silüeti dikkat çekmektedir. Eski Havana sokaklarına giderek buradaki tarihi yerleri ve rengarenk evleri ziyaret edebilir, sıcacık yerli insanları da yaşadıkları yerlerde görerek konuşabilirsiniz. UNESCO tarafından 1982 yılında kültürel miras listesine alınan bu bölge gerçektenden de çok değerli görülüyor ve korunuyor. Havana Üniversitesi ise 1728 tarihinde kurulmuş olan Küba’nın en eski üniversitesi olarak mutlaka görülmesi gereken başka bir adres olarak öne çıkan bir önemdedir. Devrim Müzesini de gezerek devrime ait Küba arşivini ve diğer dökümanları canlı şekilde yakından incelemelisiniz. Morro Kalesi ise şehirdeki en ünlü yapılardan olurken 1589 yılında yapılan bu kale, Che Guevera’nın devrimden sonra yaşadığı yer olarak oldukça mistik ve değerli görülüyor. Ayrıca kaleden şehrin panoramik manzarası net olarak görülüyor.

Ne Yenir?

Havana puro, rom ve kahvesiyle çok ünlüdür. Burada çok fazla şekilde tüketilen atıştırmalıkları La Floridata isimli barda bulabilirsiniz. La Bodeguita Del Medio ise farklı yemek menüsü ve kalabalık mekanıyla ünlü bir isimdir. Factoria Plaza Vieja isimli yer Plaza Vieja meydanının köşesinde  çok uygun fiyatlı yemek ve içki menüsüyle sade ama çok eğlenceli bir mekan.

Nerede Kalınır?

Melia Cohiba isimli 5 yıldızlı lüks bir otelde Küba’ya kadar gelmişken mutlaka kalmalısınız. Alternatif diğer yerler ise Hotel Kohly olurken merkezi konumuyla öne çıkan 3 yıldızlı ancak panoramik manzaralı lüks bir otel seçeneğidir.