Hamilelikte Sigara Kullanımı

Hamilelikte Sigara Kullanımı

Sigaranın sağlığa olan zararları artık hemen herkes tarafından bilinmekte. Ancak buna rağmen sigara kullanan kadınların yarısından fazlası hamilelik döneminde de sigara kullanımını sürdürmeye devam ediyor. Ne kadar az içilse de, sigaranın hem annenin hem de bebeğin sağlığına birçok olumsuz etkisi var. Peki bunlar neler?

Erken Doğum
Normal bir gebelik süresi 38-40 hafta olarak kabul edilmektedir. Ancak sigara kullanımı doğumun normal gebelik süresinden daha erken gerçekleşmesine yol açabilir.
Düşük Riski
Sigara kullanan kadınlarda, kullanmayanlara kıyasla düşük yapma riskinin daha fazla olduğu saptanmıştır.
Gelişme Geriliği
Sigara kullanımıyla, bebeğe giden kandaki oksijen ve besin değerleri miktarı ters orantılıdır. Yani ne kadar fazla sigara içerseniz bebeğinize giden kanın oksijen ve besin değerleri düşük olur. Bu da bebeğinizin anne karnındaki gelişimini daha yavaş tamamlamasına neden olur. Erken doğum gerçekleşmese bile bebeğin tam olarak gelişimini tamamlamadan dünyaya gelme riski vardır.
Plasentanın Erken Ayrılması
Plasentanın doğum anında ayrılması gerekirken, sigara kullanımı plasentanın erken ayrılmasına neden olarak büyük bir risk oluşturabilir.
Su Kesesinin Erken Açılması
Hamilelikte sigara kullanan kadınlarda su kesesi doğumdan çok daha önce açılarak erken doğum meydana gelebilir.
Tansiyon Yükselmesi
Sigarada bulunan zehirli maddeler anne adayının tansiyonun yükselmesine sebep olabilir. Annenin hipertansiyon problemi ise bebeğin beslenmesini zorlaştırarak bir risk meydana getirebilir.
Ani Ölüm
Hamilelik döneminde içilen sigaraların olumsuz etkileri yalnızca hamilelik sürecinde değil, doğumdan sonra da görülmektedir. Bebeğin herhangi bir rahatsızlığı olmadan aniden hayatını kaybetmesi bunlardan bir tanesidir.
Bebekte Meydana Gelen Rahatsızlıklar
Bebek dünyaya geldikten sonra annenin sigara kullanımına bağlı olarak astım, bronşit gibi birtakım solunum sistemi hastalıkları yaşayabilir.
Süt Azalması
Hamilelikte sigara kullanımı, lohusalık döneminde annenin süt miktarının azalmasına neden olur. Bu durumda bebek özellikle ilk 6 ay çok faydalı olduğu bilinen anne sütünden yeteri kadar yararlanamayacaktır.

Sigara kullanımı azaltılarak bebek üzerindeki olumsuz etkileri de beraberinde azaltılabilir fakat bu şekilde sigaranın bebeğe zarar vermesi tamamen engellenemez. Şayet sigara kullanmıyorsanız, bu dönemde sigara içilen ortamlarda bulunmanız da aynı risklerle karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Bu durumda yapılması gereken hamile kalmadan önce sigarayı tamamen bırakarak ve hamilelik dönemi boyunca aktif ve pasif içici olmamaya özen göstererek hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını riske atmamaktır.