Göz Altı Morluklarından Kurtulma Yolları

Gözaltı Morlukları

Yüzün genel görünümünü olumsuz yönde etkileyen en önemli detaylardan biri de gözaltlarındaki morluklar.  İlk bakışta göze çarpan gözaltı morluklarının pek çok nedeni var. Bu nedenler bazen genetik faktörlerden kaynaklanırken bazen de uykusuzluk, yorgunluk, yeterli veya dengeli beslenememe ya da stres nedeniyle meydana gelebiliyor. Genetik faktörlerden kaynaklanan gözaltı morlukları için doktora gitmek elbette ki çok önemli, ancak daha çok uykusuzluk ya da yorgunluk gibi dış faktörlerden kaynaklanıyorsa bu tür gözaltı morluklarını evde hazırlanan birkaç basit maskeyle kolayca ortadan kaldırabilmek mümkün.

Salatalık

Gözaltı morluklarına en iyi gelen doğal çözümlerden ilki salatalık çünkü içerisinde bol miktarda bulunan potasyum sayesinde salatalık, gözaltı morluklarını kolayca ortadan kaldırıyor. Salatalığın bu olumlu etkisinden faydalanabilmek için tek yapmanız gerekense, salatalığı göz kapaklarınızın üzerine koyup yarım saat bekletmek ve daha sonra da göz kapaklarınızı durulamak.

Domates ve Limon

Gözaltı morlukları için önerilen doğal maskelerden biri de limon ve domatesle hazırlanan maske. Bir adet limon ve domatesin suyunu karıştırarak hazırlayacağınız maskeyi bir hafta boyunca sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere gözaltlarınıza sürerek 20-25 dakika kadar bekletip daha sonra durulayabilirsiniz.

Elma ve Kahve Maskesi

Gözaltı morluklarını ortadan kaldırmada etkili olan bir diğer maske ise elma ve kahveyle hazırlanan maske diyebiliriz. Bir adet elmayı rendeleyip içerisine bir tatlı kaşığı türk kahvesi ekleyip karıştırın ve daha sonra gözaltlarınıza uygulayın.

Patates

Önceden beri gözaltı morluklarına iyi gelen çözümlerden biri de patates. Patatesin faydasını görebilmek içinse bir adet patatesi dilimleyip göz kapaklarınızın üzerine koyup yaklaşık 15 dakika bekletmeniz gerekiyor.

Çay

Dış faktörlerden kaynaklanan gözaltı morluklarını çaba harcamadan ortadan kaldırabilmek için yapabileceğiniz en zahmetsiz işlemlerden biri de sallama çay poşetleri. Çay poşetleri, aynı zamanda yorgunluğa da iyi geldiğinden dolayı diğerlerine göre daha avantajlı olduğunu söylemek gerek.

Soğuk Süt

Morluklara karşı yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntem ise, soğuk süt. Soğuk sütü bir pamuk yardımıyla gözaltlarınıza sürmeniz ve yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra da durulamanız yeterli.