Gebelikte Sola Yatış Neden Önemlidir?

Gebelik

Hemen hemen çoğu bayan gebe olunca yatış pozisyonunun nasıl olması gerektiğini merak eder. Aslında yatış şekli hem annenin hem de bebeğin sağlığı için önemlidir.

Bu konuda yapılan bilimsel açıklamalara göre; gebeliğin ilk aylarında yatış şekli önemli olmasa da ilerleyen dönemlerde sol tarafa yatılması yönündedir. Peki neden sol taraf önerilmektedir? Çünkü sağ tarafta bütün kanı kalbe ulaştıran en büyük ana toplar damar bulunmaktadır. Eğer sağ tarafa yatılırsa rahime baskı oluşacağından bebeğe giden kan miktarında azalma olabileceltir. Aynı zaman da anne adayının da vücudunda şişlikler artabilir. Bu nedenle sol tarafa yatılınca bebeğe giden kan ve oksijen miktarı artabilir.

Gebelik Yatış Pozisyonu

Annenin veya bebeğin sağlığında herhangi bir tehlike söz konusu ise anne sol tarafa yatmada ısrarcı olmalıdır. Anne bu konuyu rutin görüşmelerinde mutlaka doktoruyla konuşmalıdır. Ancak olağanüstü bir durum ve risk yoksa annenin dikkat etmesi yeterlidir. Çünkü toplar damara yapılan baskı alt damarları da etkileyeceğinden anne de varis veya basur oluşabilir. Anne gece yatamasa da gün içindeki dinlenmelerin de sol tarafa yatabilir veya gece arkasını yastıkla destekleyip dönmeyi engelleyebilir.

Gebeliğin son aylarında yüz üstü veya sırtüstü yatmak da anne ve bebeğin sağlığı için oldukça tehlikelidir.