Fistül Belirtileri ve Tedavisi

Çağın hastalığı anal fistül / anal apse nedir,nasıl oluşur,belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Sorularına cevap olacak kaliteli kısa ve öz bir makaledir.
Anal Fistül Ameliyatı

Anüsün iç kısmında çok sayıda küçük bez bulunmaktadır. Bu bezlerden biri bloke olursa, abseler (enfekte bir boşluk) oluşabilir. Bu apselerin yaklaşık % 50’si fistül şeklinde gelişir. Bir fistül, anüs içindeki enfekte olmuş bezin anüs çevresindeki cilt üzerindeki bir açıklığa bağlanan küçük bir tüneldir. Semptomlar, anüs çevresindeki ağrı ve şişliğin yanı sıra bağırsak hareketlerindeki zorlanma da olabilir. Bir anal fistül tedavisi ise ameliyattır.

Anal fistül nedir?

Anüs, dışkının vücudun dışına atıldığı dış deliktir. Anüsün iç kısmında çok sayıda küçük bez var. Bu bezlerden biri bloke olursa, enfekte bir boşluk olan bir apse oluşabilir. Anal apse genellikle cerrahi drenaj ile tedavi edilir, ancak bazıları kendiliğinden akar. Bu apselerin yaklaşık % 50’si fistül şeklinde gelişebilir; buradaki küçük bir tünel, anüs içindeki enfekte bezin anüs çevresinde yer alan ciltteki bir açıklığa bağlanmasını sağlar.

Anal fistülün oluşum sebebi nedir?

Çoğu fistül, anal apse sonucu oluşur. Az sayıda fistül, Crohn hastalığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, travma, tüberküloz, kanser veya divertikülit gibi diğer durumlardan daha az sıklıkla kaynaklanabilir.

Anal fistülün belirtileri nelerdir?

Anal fistül bulguları veya semptomları aşağıdaki şekillerde olabilir:

  • Tekrarlayan anal apseler.
  • Anüs etrafında ağrı ve şişme.
  • Bağırsak hareketlerindeki zorlanma.
  • Kanama.
  • Anüs çevresindeki bir delikten kanlı veya kötü kokulu drenaj (pus). Fistül drenleri sonrası ağrı azalabilir.
  • Sürekli drenaj nedeniyle anüs çevresindeki cildi tahriş olması..
  • Ateş, titreme ve genel yorgunluk hissi. (Ancak, bunlar birçok durumun belirtileri olabilir.)

Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz doktorunuzu görmelisiniz.