Evlilik Aşkı Öldürüyor mu?

Evlilik

Evlilik mi aşkı öldürüyor yoksa âşıklar mı evliliği öldürüyor bilinmez, ama bence bu konu araştırılmalı. Kimse boşanmak için evlenmez, kimse sınırlı seviyede sevmek içinde evlenmez.  Peki,  neden bu kadar çabuk bıkıyor bu çiftler birbirinden? En çok ben seviyorum cümlelerinin yerini neden nefret cümleleri alıyor? Bu soruların herkes tarafından farklı farklı cevabı olabilir, ama bana sorarsanız bütün aksilikler sevgiyi erken tüketmekten kaynaklanıyor.

Evlilik Sorunları

Peki, gerçekten evlilik aşkı öldürüyor mu?   Büyüklerimizin hep dile getirdiği gibi” Bizim zamanımızda böyle miydi?”  Cümlesinin haklılığını yaşıyoruz. Eskiler anlatır, bir bakışı kaç yıl bekleyen varmış. Bir tebessümün hatırı, bir kahvenin kırk yıllık hatırıyla yarışır durumdaymış ki bunu sevdalara verdikleri kıymetten anlıyoruz. Âşıkların birbirine açılması bile aylar alıyordu.  El ele tutuşmanın hayaliyle besleniyordu sevgiler. Oysa şimdi öyle mi? ‘’ Biz sevgili olalım sonra nasılsa severiz. ‘’  düşüncesi var. Hadi diyelim oldu hemen sevgiyi tüketmekte nedendir bilmiyorum. Aşığım seviyorum cümleleri havada uçuşur, Senin için ölürüm falan… Tabi bu cümleler zamanla ‘’senden nefret ediyorum.’’ şeklinde değişir. Birde her saat yan yana olma kısmı var ki sevgililer birbirini özlemeye fırsat bulamıyor. 1 ay gibi kısa bir sürede 5 yıllık evliymiş gibi davranıldığında aşk zaten bitmiş oluyor. Hele birde saygı aradan uçup gitmişse daha beter bir hal alıyor ilişki. Evlilik gibi kutsal bir müessese tabiri caizse harcanıp gidiyor ellerimizde. Evlilik aşkı öldürmez dostlarım! Katili uzakta aramayın, biz öldürüyoruz aşkı.  Hoyratça harcadığımız o sevgiyi biz öldürüyoruz. Evliliğe saklamamız gereken o güzel anları öncesinde tükettiğimiz için evlendiğimizde değişen bir şey olmamış gibi, sanki hayatımızın en önemli anında değilmişiz gibi davranıyoruz. Evlilikte sevgi işte bu yüzden sıradan bir hal alıyor. Ne bir heyecanı kalmış oluyor evliliğin nede sevgiyi kaybetme korkusu var içimizde. Öyle tüketmişiz ki aşkı bırakın sevgiyi, birbirimize katlansak yeter diye düşünüyoruz. Oysa biz böyle öğrenmemiştik. Evlilik huzurdu, sevgiyi çoğaltmak, paylaşmaktı… Sevgisi tükenmiş, birbirine yabancı iki kişinin katlanması gereken zorunlu istikamet değildi evlilik.

Evlilik aşkı öldürmüyor dostlarım! Aşkı biz öldürüyoruz. Hem de en çok onu basite indirerek yapıyoruz. Evliliğin ne demek olduğunu evliliğin önemini daha iyi anlayabilirsek aslında aşkı çoğalttığını göreceğiz. Böylesine kutsal bir müessesenin aşkı, sevgiyi öldürebileceğine kim inandırdı bizi bilmiyorum, ama evlilik aşkı yaşatır dostlarım!

BENZER İÇERİKLER