Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

Saç Bakımı

Saç Boyama

Günümüzde saç trendleri hızla değiştikçe değişime ayak uydurmak da kaçınılmaz oluyor. Saç kadınların en önemli güzellik unsurlarından biridir. Zaman zaman farklı kesimler ve renkler deneyerek her kadın trendlere uygun , kendine yakışan ve bakımlı saçlara sahip olmak ister. Ancak bunun için  her zaman profesyonel kuaförlerden yardım almak hem masraflı hem de zaman alıcıdır. Bu soruna çözüm bulmak için kendi kuaförünüz olmayı deneyebilirsiniz. Uygun tercihler ve tekniklerle kendi evinizde daha uygun bir bütçe ayırarak da profesyonellerin uyguladığı saç renklerine sahip olmak mümkün.

Boya ve Renk Seçimi

– Saç boyama işlemini evde yapacaksanız radikal değişikliklerden kaçının. İlk kez saç boyayacaksanız ana rengin 2 ton açığı ve 2 ton koyusu arasındaki renkleri tercih etmelisiniz.
Renk açma ve ombre gibi profesyonellik gerektiren işlemleri kendiniz uygulamaktan kaçının.
– Sarı renk tercih edecekseniz ve turuncu yansımalarını önüne geçmek istiyorsanız küllü renkleri tercih edin.
– Yıpranmış saçlara sahipseniz açıcı oranı yüksek olmayan boyaları kullanmalısınız.
– Saçlarınız omuz hizasindan uzun ya da kalın telliyse iki kutu boya satın almalısınız.
– Bilinen markaların saç boyasını kullanmaya özen gösterin

Boyama Öncesi Hazırlık  

-Saçlarınızda kırıklar fazla ise kimyasal işlem daha çok zarar vereceği için boyamadan önce kırıklarınızı  aldırın.

-Boyama işlemini kirli saça uygulamak daha iyi sonuç verecektir. Saç yıkandıktan en az bir gün sonra uygulama yapmak daha uygundur.

-Boyama öncesinde saçınızda sprey, saç köpüğü, briyantin gibi ürün kalıntıları olmamalıdır.

-Regl döneminizde hormonal değişimlerden dolayı uygulama sonucunda beklenen rengin tutmama ihtimali vardır. Bu nedenle bu dönemde saç boyamayı tercih etmemelisiniz.

– Boyamaya başlamadan önce cildinizin saç diplerine yakın bölgelerine vazelin sürerek cildinize boyanın geçmesini önleyebilirsiniz.

-Boyama öncesi mutlaka sırtınıza eski bir havlu alın ve boyayı eşit şekilde yaymak için geniş dişli bir tarak bulundurun.

Doğru Boyama Teknikleri 

-Saçlarınızı tokayla tutturup  kısımlara ayırarak daha kolay uygulama yapabilirsiniz.

-Boyanın içinde bulunan uygulama kılavuzundaki hazırlama talimatlarına ve süreye uymalısınız.

-Boyamaya diplerden başlayın. Eğer boyalı saça dip boyası uygulayacaksanız. Diplerde daha uzun süre bekletin ve bekleme süresinin sonuna doğru uçlara uygulayın.

-Boyasız saça ilk kez boyama yapacaksanız tüm saçta eşit süre bekletin.

Boyama Sonrası Bakım 

-Hazır boya kitlerinin içinde bulunan boya sonrası bakım kremi saçlarınıza rengin daha iyi tutunmasını sağlayacak ve yumuşaklık verecektir.

-Rengin uzun süre canlı kalması için renk koruyucu şampuan ve saç kremi kullanın. Son durulama suyunun soğuğa yakın olması da saç renginizin canlı görünmesini sağlayacaktır.

-Saçlarınızın sağlığı için iki boyama işlemi arasında en az altı hafta olmasına dikkat edin.

-Boyadan kaynaklanan yıpranmaları en aza indirmek için haftada bir kez doğal yağlarla bakım uygulayın ve düzenli aralıklarla saç uçlarındaki kırıkları temizletin.  Ayrıca ısı ile şekillendirme işlemlerini de en aza indirmelisiniz.