Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Temel Farklılık: Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Ethereum nedir ve Bitcoin'ten farkı nedir? Kripto paralara ilgi duyanlar için rehber niteliğinde kaliteli bir makaledir.
Ethereum ve Bitcoin

Bugün Bitcoin, Ethereum, şifreleme ve blokaj teknolojileri 90’lı yılların nokta-com balonuna rakip. Bu alana dökülen para yüksek miktarda ve yakın zamanda yavaşlayacak gibi görünmüyor.

Maalesef, kitleler “Evet, Bitcoin hakkında bir şeyler duydum,” diyebiliyor olsa da, insanların büyük bir yüzdesi hala ne olduğundan emin değil. Bu durum Ethereum hakkında daha karışık.

Bu alanla uzaktan ilgileniyorsanız, bu yazıyı yeni başlayanlar için bir rehber olarak düşünebilirsiniz.

Bitcoin

Bitcoin’i tanımlamanın en kolay yolu, bir “dijital dolar” olarak adlandırmaktır. Gerçekten de öyle, bir bankayla gelen tüm resmi düzenlemelerin bir tık altı. (ki bunu böylesine yıkıcı bir konsept haline getiren şey budur). Bu bir teknoloji veya bir şirket değil. Bu, dijital bir formda tuttuğun paradır.

Herkes, Bitcoin’in Coinbase gibi web siteleri aracılığıyla satın alınması ve satılması için bir hesap oluşturabilir. Bitcoin’in fiyatı arz ve talebe bağlı olarak dalgalanıyor. Bununla birlikte, insanlar şimdi Bitcoin’lerini ICO sırasında verdikleri “jetonlar” ya da Bitcoin ile simgeleri satın alarak bir şirkete yatırım yapmalarına izin veren Başlangıç Para Fırsatı teklifine dönüştürmeye başlıyorlar. Bu belirteçlerin arz ve talebine dayanarak, fiyatları (bir şirketin halka arz yapılması dışında bir hisse senedi payı gibi, aksi halde halka arz olarak bilinir), yukarı veya aşağı doğru gider. Bu belirteçler, Bitcoin pazarının para birimi olarak yükselişinden ve düşüşünden ayrı olarak ikincil bir piyasa üzerinde çalışır.

Bazı insanlar, paralarını bir banka dışında başka bir yerde saklamak istedikleri için Bitcoin’i satın alırlar. Bazıları Bitcoin’i bir yatırım olarak satın alıyor ve fiyatının birkaç ay veya yıl sonraki fiyatının bugünkü fiyattan önemli ölçüde yüksek olacağına inanıyor. Ve bazı insanlar Bitcoin’i bir ICO aracılığıyla para toplama şirketlerine yatırım yapmak için satın alırlar. Çünkü bu şirketlerin öz kaynakları geleneksel para birimiyle satın alınamaz. Ethereum’un kriptokrasisi olan Bitcoin veya Ether ile sadece sembol satın alabilirsiniz.

Ethereum

Ethereum başka bir gizlilik içerir ve birçok insan pazardaki baskın bir para birimi olarak Bitcoin’i geride bıraktığını söylüyor.

Herhangi bir ekonomide para birimi görecelidir. Bitcoin, başından beri en büyük madeni paradır ve diğer her “altdoğanın” fiyatı (ve birçoğu vardır) Bitcoin’e karşı ölçülür. Örneğin Litecoin. Kendi pazarına sahip olan ve kendi liyakatını elinde bulunduran bir para birimi olan Bitcoin’in fiyatı şu anda 3000 $ ‘ın üzerinde. Litecoin ise 45 $ civarındadır. Bu nedenle kendi değeri vardır, hiçbir şekilde bir pazar lideri değildir.

Ethereum’u farklı kılan şey; başka bir kriptokrasiye sahip olan teknolojisidir. Ethereum’un madeni paralarının değeri “Ether” olarak adlandırılır ve aynı Bitcoin gibi satın alınır ve satılarak yatırımcılar tarafından ICO fırsatlarına girmek için kullanılır.

Ethereum ve Bitcoin arasındaki fark; Bitcoin’in bir para biriminden başka bir şey olmadığı gerçeğidir. Ethereum, şirketlerin yeni programlar oluşturmak için kullandığı bir defter teknolojisidir. Hem Bitcoin hem de Ethereum “blockchain” teknolojisi üzerinde çalışırlar, ancak Ethereum’un teknolojisi çok daha dayanıklıdır. Bitcoin 1.0 sürümü ise, Ethereum 2.0’dır. Bunun üzerine kurulacak merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasına izin verilmektedir.

Kısacası harika bir yenilik!

Ethereum teknolojisi henüz tam bir teknoloji olmamasına karşın, her türlü benzersiz yenilik için kapıyı kesinlikle açtı. Örneğin, firma Chronicled kısa süre önce bir özgünlüğünü garanti altına alabilecek spor ayakkabıları ve lüks eşyalar için bir ‘akıllı etiket’ geliştirerek 3D-baskı şirketi olan Origin ile çalıştı. Bu, Ethereum’un blokaj zinciri teknolojisini kullanarak yapıldı.

Genel olarak bakarsak, bu alanla ilgili merak ve heyecan duyuyorsanız, Bitcoin ile Ethereum arasındaki en büyük fark, rollerin ayrılması ve bunların paralel olmakla birlikte farklı hedefleri olduğu gerçeğidir.

“Bitcoin’in para birimini bozduğu yerlerde Ethereum eşitliği bozuyor”

 • Jan Zac
  7 ay önce

  Hello ,

  I saw your tweets and thought I will check your website. Have to say it looks very good!
  I’m also interested in this topic and have recently started my journey as young entrepreneur.

  I’m also looking for the ways on how to promote my website. I have tried AdSense and Facebok Ads, however it is getting very expensive. Was thinking about starting using analytics. Do you recommend it?
  Can you recommend something what works best for you?

  Would appreciate, if you can have a quick look at my website and give me an advice what I should improve: http://janzac.com/
  (Recently I have added a new page about FutureNet and the way how users can make money on this social networking portal.)

  I wanted to subscribe to your newsletter, but I couldn’t find it. Do you have it?

  Hope to hear from you soon.

  P.S.
  Maybe I will add link to your website on my website and you will add link to my website on your website? It will improve SEO of our websites, right? What do you think?

  Regards
  Jan Zac

  9