Düğün Mekanı Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Düğün

Düğün mekânı alternatifleri her geçen gün artıyor. Eğer bu kadar fazla seçeneğimiz olmasaydı seçim yapmak çok kolay olurdu. Ancak, asla kolay bir iş değil!

Düğününüzü nerede yapacağınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken pek çok faktör var. Davetlileri karşılayan hostes, salon, ikramlar, müzik… Bunlardan bir tanesinin bile hayalinizdeki düğün konseptine uymaması, o mekanın listeden çıkarılması için yeterlidir.

Mekan Avcılığına Başlamadan Önce Cevabını Bulmanız Geren 10 Soru

1. İstediğiniz mekan düğün tarihinizde müsait mi?

Düğün mekanı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli faktördür.

Bazı düğün mekanları, özellikle bayramlar veya Sevgililer Günü gibi özel günler için aylar önceden tutulur.

Seçtiğiniz mekan düğün tarihinizde müsait değilse, düğününüzü orada yapmak için can atsanız dahi, düğün tarihinizi değiştirmeniz veya yeni bir mekan aramanız gerekecektir.

Mükemmel düğün mekanını bulduğunuzda, başkalarının hayallerinizin üzerine oturmasını istemiyorsanız kaparo verip hemen rezervasyon yapın.

2. Mekanın kapasitesi davetli sayısı için yeterli mi?

Düğününüzü planlarken davetli sayınıza göre yeterli alana sahip bir mekan seçmek esastır.

Eğer mekan davetli sayısına göre çok küçük kalırsa; misafirlerinizi tıkış tıkış oturtmak yapmak istediğiniz son şey olacaktır.

3. Bütçenize uyuyor mu?

Düğün için seçebileceğiniz sayısız mekan var ve muhtemelen bazıları size daha çekici gelecek. Ancak bir gerçek var ki; her mekan bütçenize uymaz!.

Mekanlarla bağlantı kurmadan önce bütçenizi belirleyin. Düğün mekanı için ödemeyi göze alabileceğiniz maksimum rakamın üzerinde kalan mekanları eleyin. Bütçenizi aşan bir düğün mekanına aşık olma ihtimalini ortadan kaldırın.

4. Misafirler için konaklama imkanı var mı?

Düğününüze şehir dışı veya yurtdışından gelecek çok sayıda misafiriniz varsa ve organizasyonunuz otelde gerçekleşecekse, misafirlerinizin konaklaması için de uygun bir fiyat almayı unutmayın. Mekanınız konaklama için uygun değilse, yakınlarda uygun bir yer olup olmadığını araştırın.

5. Yemek menüsü nedir?

Düğünlerde, gelen davetlilerin kendi aralarında en çok konuştuğu konu; yemek menüsü!

Düğün konseptiniz ne olursa olsun, mutlaka mekanın sunacağı yemek menüsü inceleyin. Hatta mümkünse örnek bir menü sunmalarını isteyin. Böylece düğünden önce tadına bakma şansınız olacaktır. Menüyü önceden bilmeniz, üzerinde değişiklik yapabilme imkanı sunar.

7. Yeterli park yeri var mı?

Tüm misafirleriniz için yeterli park yeri var mı? Park yeri yoksa, düğün tarihiniz için yakında bulunan bir otopark ile anlaşıp, buradan mekanınıza bir servis ayarlayabilirsiniz.

8. Gerekli tüm ekipman sağlanıyor mu?

Mekanı seçerken, resimlerde gördüğünüz her şeyin dahil olduğunu düşünmeyin. Çoğu mekanda sandalyeler ve masalar sağlanırken, dans pistleri, masa süslemeleri veya müzik için ekstra masraflar çıkabilir. Bu yüzden anlaşma kapsamında neyin dahil olduğunu öğrenin.

9. Alkol servisi var mı?

Alkollü bir düğün planlıyorsanız, mekanın alkol ruhsatının olup olmadığını sorun. Ayrıca, kendi içkinizi getirebilir misiniz diye sorun.  Bazı mekanlar içkileri düğün sahiplerinin getirmesine izin veriyor.

10. Beklenmedik bir hava durumu olayına karşı planları var mı?

Düğün organizasyonunuz için planınız bir açık hava konsepti ise; beklenmedik bir fırtına veya yağmura karşı kapalı alan seçeneğinin olup olmadığını sorun.