Doğum Korkusunu Minimuma İndirmek

Hamilelik Korkusu

Doğum Korkusunu Minimuma İndirmek 

Doğum yapmaktan korkuyorum, peki doğum korkusunu minimuma indirmek için ne öneriler nelerdir? İlk olarak bu iki sorunun cevabını bulmalısınız ve siz doğum korkusu yaşayan anne adayları için hazırlamış olduğumuz doğum korkusunu minimuma indirmek için öneriler adlı makalemiz tüm korkularınızı yenmenizi sağlayacak.

Doğum Korkusunu Minimuma İndirmek İçin Öneriler

Her gebe (hamile) kadının en büyük korkusu haline gelen doğum korkusu (tokofobi) bilhassa da yeni gebe (hamile) kalan anne adaylarında görülmektedir. Doğum korkusuna (tokofobi) için sebep olan faktörler olduğu gibi daha önceden de kulaktan duyma bilgiler ile doğum korkusu (tokofobi) meydana gelebilmektedir.

Doğum Korkusunu Minimuma İndirmek İçin Öneriler Nelerdir?

İlk olarak annenin doğum korkusunu (tokofobi) yenmek için çok sakin olması gerekiyor. Etrafında ve yakın çevresinde yer alan kişilerin kulaklarına fısıldamış olduğu olumsuz sözlere karşı tüm algılarını kapatmalıdırlar. Kimi neyi, nasıl yaşadığının veya ne dediğinin hiçbir önemi yok olmalı sizin açınızdan diğer türlü işiniz fazlasıyla zorlaşacaktır. Çoğu annelerin yaptığı hatalardan bir tanesi doğum hakkında bilgi alabilmek adına internet siteleri üzerinden sürekli doğum videoları izlemektedir. Bu duruma karşı anneler ne kadarda bilinçlenmiş olursa olsun korkusu bir kat daha artmaktadır.

Doğum Korkusunu Atlatmak İçin Öneriler

  • Eğer ki doğum korkunuz (tokofobi) aşırı bir şekilde ilerlemiş durumda ise kesinlikle bir kadın doğum uzmanına danışarak size önerdiği bir psikoloji danışmanı ile bu doğum korkusunu (tokofobi) aşılması gerekmektedir.
  • Bebek konusunda hayaller kurmak, bebeğiniz için alışveriş yapmak, bebeğinizin odasını hazırlamak siz anne adaylarını meşgul edeceğinden dolayı doğum korkusunu (tokofobi) çok rahatlıkla yenebilmeniz adına iyi bir süreç olacaktır.
  • Daha önce doğum yapmış kadınlardan yardım almanız sizin yararınıza olacaktır ancak bazı insanların yaşamış olduğu durumlardan dolayı doğum korkusu (tokofobi) daha fazla tetiklenebilir.
  • Doğum yapmaktan çok doğum sonrasını düşünmeniz önemli olsun sizin için. Kucağınıza alacağınız bebeğinizi, gülüşünü, kokusunu bu tür hayaller sizin doğum korkunuzu (tokofobi) yenmenizde fazlasıyla rol oynar.
  • Doğum esnasında meydana gelebilecek aksilikleri atlatabilmek adına spor yapabilirsiniz. Spor içinizi huzurla kaplayacağından kafanızı dağıtabilir önerilen spor ise meditasyon ve yogadır.
  • Eşinizin doğum yaparken yanınızda olması sizi bir nebze de olsa rahatlatabilir ancak eşiniz bu durumdan etkilenerek bayılabilir bu durumda sizin doğum korkunuzu (tokofobi) tetikleyebilir.
  • Sağlıklı bir hamilelik süreci (gebelik süreci) geçirmişseniz şayet hiçbir şekilde doğum korkusu (tokofobi) yaşamanıza gerek yoktur. Gönül rahatlığı ile bebeğinizi dünyaya getirebilirsiniz.