Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Diyet

Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi, yiyeceğiniz porsiyonların boyutlarıdır. Diyet dönemindeyseniz porsiyon kontrolü yapmanız çok daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermenize sebep olmaktadır. Ayrıca bir tek diyet döneminizde değil, diyetiniz bittikten sonraki dönemlerde de kilonuzu korumak istiyorsanız için bu konu oldukça önemlidir.

Kilo Verirken Porsiyon Kontrolü Yapın

Her zaman yiyeceğiniz tabağın veya yemeğinizi koyduğunuz kâsenin yarı kapasitesinde bir porsiyon kullanmak, yediğiniz yiyecekleri çok daha az tüketmenize yardımcı olacaktır.

Yiyeceklerin ve içeceklerin tüketim kontrolünün yapılmasında daha başka bir alternatif de mevcuttur. Her gün tükettiğiniz tüm gıdaları düzenli olarak not aldığınızda, kendinizi durdurmakta çok daha kolay olacaktır. Gün içinde ne kadar yediğinizi veya ne kadar gereksiz gıdalar tükettiğinizi bir kâğıda yazarak görmeniz, diyet döneminde olan sizler için uyarıcı nitelikte olmaktadır.

Pozisyon Kontolü

Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir diğeri ise, gün içinde aldığınız kaloriler kadar yakmanız gereken kalori miktarıdır. Vücudumuz, gün boyunca hiç hareket etmese daha sadece nefes alıp vermek için (yaşınıza, cinsiyetinize ve fiziksel durumlara bağlı olarak değişen) bile kalori yakar. Diyet dönemlerinde yağ yakım olaylarının daha hızlı ilerlemesi için, mutlaka düzenli egzersiz veya kardiyo hareketleri yapmalısınız. Düzgün bir başlangıç için her gün düzenli olarak yarım saat yürüyüş yapmanız metabolizmanız için son derece yararlı olacaktır. Metabolizmanın hızlanması demek daha kolay bir şekilde yağ yakabileceğiniz anlamına gelmektedir. Alacağınız ekstra gıda takviyeleri ile metabolizma hızını daha da arttırabilirsiniz. Besin takviyelerinin kilo verme açısından yararları kanıtlanmıştır. Ayrıca kesinlikle uzak durmanız gereken gıdalar var ise bunların başında fast food ve şekerli gıdalar gelmektedir. Diyet döneminin dışında bile olsanız bu tarz yiyecekleri hayatınızdan komple çıkartmanız her zaman sizin sağlığınıza yapmış olduğunuz olumlu bir hareket olacaktır.

Tüm bunlardan başka su tüketimi de metabolizmanın hızlı çalışmasına son derece yardımcı olmaktadır. Diyet yaparken genellikle yağ yakımı yerine vücuttan su attığınız için, diyet bittikten sonra çok kısa sürede verilen kilo tekrar geri alınır. Bu yanılgının oluşmaması için her gün mutlaka vücudun ihtiyacı kadarı su tüketilmelidir. Genellikle vücudun bir gündeki ihtiyaç duyacağı su miktarı 2.5-3 litre civarında değişmektedir.  Düzenli spor yaptığınız takdirde vücuttan ter aracılığıyla daha fazla su atacağınız için, düzenli spor yapan kişilerin yapmayanlara oranla daha fazla sıvı tüketmesi gerekmektedir.