Depresyonda mıyım?

Depresyon Belirtileri

Depresyon Nedir?

Kalıtımsal, çevresel ve sosyal etkilerin sonucunda bireylerde ruhsal çöküntü meydana getiren tıbbi bir rahatsızlıktır.

Kalıtımsal yönüyle ailevi yatkınlık çevresel faktörlerde de yalnız kalma isteği, baskılanma, kendini ifade edememe, kararsızlık, ani gelişen olay olarak  kendini gösterebilir.

Depresyon hastalığı dünyanın en ciddi ve önemli hastalıkları arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda dünya nüfusunun % 20’si çeşitli şekillerde depresyondan etkilenmektedir çünkü insan karakteri düşünceleri, ilişkileri tüm yaşamı etkilemektedir.

Günlük hayatın içinde kırgınlıklarımız,  umutsuzluklarımız  veya hayal kırıklığımız olabilir depresyon bu inişli çıkışlı anlarımızın işlevsellik kazanmış halidir.

Çevremizde sık sık duyarız “depresyona girdim” ,“yine depresyondayım” artık bu kavramlar o kadar sık kullanılıyor ki sanki grip oldum der gibi basite indirgenmiş durumda, fakat depresyon sıradan bir üzüntü, başarısızlık ya da iradesizlik hali değildir. Zaman zaman birçoğumuz zor süreçlerden geçeriz fakat kişinin bu süreçte gösterdiği yalnızca depresyon belirtileri olabilir.

Depresyona Girdiğimi Nasıl Anlarım?

Depresyon çeşitli mevcut belirtileri olmakla birlikte tipik belirtileri önemli bireysel farklılıklar gösterebilir. Dünya sağlık örgütü kriterlerine göre depresif  bir hasta en az iki hafta süren üzgün bir ruh hali ile karakterize edilir.

Bunun dışında maddeler halinde sıralayacak olursak şu tablo karşımıza çıkar:

  • Yaşamdan zevk alamama
  • Ciddi  konsantrasyon  bozukluğu
  • iştah ve kilo kaybı yaşama
  • Uyku bozukluğu
  • Umutsuzluk ve karamsarlık hisleri
  • Cinsel sorunlar

Bunun yanında bazı hastalarda gelecek kaygısı ve  olmayan bir durumu kafasında kurma da depresyon belirtileri olarak gösterilebilir.Bu tür davranışlar sonucunda kişide ölüm ve intihar düşüncesi oluşabilir.

Depresyondan Nasıl Kurtulurum?

Bu tür belirtileri 2 haftadan fazla görüyorsanız ,mutlaka bir uzmana danışmalısınız  tabi bunun için bazı önyargılardan uzak durmanız gerekir örneğin ; ‘Ben deli miyim?’ ‘Çevrem ne der’gibi düşüncelere kapılmayın unutmayın bu belirtilerle karşılaşan ilk kişi değilsiniz ve son kişi de olmayacaksınız  yani bu son derece olağan bir durum.Ama ben ilaçlara bağımlı olmak istemiyorum diyebilirsiniz ki bu da son derece normal bir talep olur. Sosyal hayatınıza yönelip ilaç seçeneğini en son seçenek olarak değerlendirebilirsiniz.Bu dönemde dışarı çıkmak istemeyebilir, her zaman görüştüğünüz arkadaşlarınızla buluşmak istemeyebilirsiniz. Fakat bu süreçte yapmanız gereken bu karamsar ruh halini görmezden gelmeye çalışmaktır.Öncelikle sosyal çevre bu problemden kurtulmanızı kolaylaştıracaktır bunun yanında, beslenmenize dikkat etmek,aile bireyleriyle vakit geçirmek,içinde bulunduğunuz olumsuz durumu gidermeye yardımcı olacaktır. Unutmayın ,müdahale edilmediğinde kronikleşen, melankolik depresyon hali, kişinin normal hayatına yansımasında süreklilik gösterdiği taktirde ciddi kişilik bozukluğuna da sebep olabilir.