Cilt Tipinize Göre Özel Maske Hazırlama Yöntemleri

Cilt Maskesi

Parlayan, gözleri kamaştıran, kırışıklıktan oldukça uzak, pürüzsüz ve kusursuz bir cilde sahip olmak günümüzde ki kadın ve erkeklerin en büyük hayallerinden birisidir. Artık günümüzde kozmetik ürünlerinin yanında da bitkisel malzemelerle evinizde kolaylıkla hazırlanabilen maskeler giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Zahmetsizce ve cezbedici olması sayesinde parasal açıdan da sizleri yormadığı için daha çok tercih edilmektedir.

Cilt Maskesi

İster kozmetik olsun isterse de bitkisel olsun her ürünün sizlere faydalı olması için cilt yapınızı iyi tanımanız ve cilt tipinize özel ürünleri kullanmanız gerekir. Cilt tipinize uygun olmayan bir ürün satın alınıp kullanmanız, istediğiniz ve beklediğiniz görüntüye kavuşamamanızı ve bununla birlikte, cilt problemleri yaşamanıza da neden olur. Cilt tipleri hakkında detaylı bilgi edinip, kozmetik veya doğal maske kullanmak daha size daha yararlı olacaktır.

Cilt Tipleri Nelerdir?

– Normal cilt tipleri

– Kuru cilt tipleri

– Karma cilt tipleri

– Hassas cilt tipleri

– Yağlı ve hassas cilt tipleri

– Akneli yağlı cilt tipleri

– Olgun cilt tipleri

Cilt Tipleri Ve Maskeler İle İstediğiniz Kusursuzluğu Yakalayın

-Normal cilt tipi: yüz görünümünüz şeffaf, cildin nem oranı ve yağ oranı dengelidir. Gözenekler orta düzey genişlikte ve genellikle pürüzsüz cilt olarak kabul edilir. En muhteşem ve kusursuz cilt olarak görülmektedir.

Maske tarifi: 3 yemek kaşığı doğal zeytinyağı, 2 yemek kaşığı organik elma suyu, 1 adet doğal yumurta beyazını bir kapta iyice karıştırın ve yüzünüze eşit oranda sürdükten sonra 15 dakika kadar bekleyin. Ardından güzelce yıkayın. Yüzünüzü hem ölü hücrelerden temizler hem nemlendirir. Bu maske sayesinde yüzünüzün bir süre sonra sıkılaştığını hissedeceksiniz.

-Kuru cilt tipi: Genel olarak görüntüsü mat ve yağ salgısı normalin daha altındadır. Nem ise neredeyse yok denecek kadar az olan cilt tipidir. Kuru ciltler bakıma ve nemlendirilmeye her zaman muhtaçtır.

Maske tarifi: 4 yemek kaşığı doğal zeytinyağı, 3 çay kaşığı organik bal, 1 yumurtanın sarısı derin bir kapta iyice karıştırılır. 20 dakika kadar yüzde bekletilir ve bol su ile yıkanır. Bu kürü devamlı uygularsanız cildinizde nem seviyesi artacak ve canlılık gelecektir.

-Karma cilt tipi: Yüzde alın, burun bölgesi ve çene kısmı yağlı, yanaklar ve göz çevresi normal ve diğer cilt tiplerine göre kurudur. Az nem oranı, sivilce ve siyah nokta problemleri bu cilt tipinde oldukça fazla görülür.

Maske tarifi: 4 yemek kaşığı doğal yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı organik zeytinyağı iyice karıştırılır ve yüzde 10 dakika kadar bekletilir. Bekletildikten sonra bol su ile iyice yıkayınız. Haftada 2 kere düzenli olarak yapın. Yağ oranının düzeldiğini göreceksiniz.

-Hassas cilt tipi: Yüzdeki derinin altında bulunan damarlar görülecek kadar incedir. Çabuk kızarır ve çabuk yanan bir cilt tipidir. Kötü koşullardan çok çabuk derecede olumsuz etkilenir ve son derece alerjik bir yapıya sahiptir.

Maske tarifi: Çok az miktarda organik balı benmari usulü eritin. Bal ılıkken yüze sürülür ve 20 dakika kadar yüzünüzde kalmasına özen gösterin. Daha sonra ılık su ile yıkanır. Düzenli olarak tekrarladığınız sürece cildinizi besleyecektir.

-Yağlı ve hassas cilt tipi: Bu cilt tipi genel olarak yağlıdır fakat nemsizdir. Gözenekler boş olsa da yüz genel olarak kırmızıdır. Zamanla deride nemsizlikten dolayı döküntüler de meydana gelebilir. Bu cilt tipi yaşlandıkça sarkmaya en çok meyilli cilt tipi olarak bilinmektedir.

-Akneli yağlı cilt tipi: Bu tip ciltlerde yağ salgısı normalden çok daha fazladır ve oluşan yağdan dolayı cilt sürekli parlar. Siyah nokta problemi oldukça fazladır. Özellikle 35 yaşını geçtikten sonra düzenli olarak kürler uygulanmalıdır. Dermatolog tarafından mutlaka düzenli bir tedavi şarttır.

-Olgun cilt tipi: Bu cilt tipinde yaş ilerledikçe veya hayat akışının monotonlaşmasıyla oluşan bir cilt tipidir. Sıklıkla menopoz yaşı döneminden sonra rastlanır. Gençleştirici ampuller, peelingler, sütlü doğal kremler, hücre yenilemesine neden olan besleyici kremler tavsiye edilir.