Cilt Bakımında Sık Yapılan Hatalar

Cilt Bakımı Yapılan Hatalar

Derimiz farklı tabaka katmanlarından ve bu tabakalardaki gözeneklerden meydana gelmektedir. Bu deri gözenekleri hem çevresel faktörlerden hem de hücre faaliyetlerinin oluşturduğu içsel faktörlerden etkilenmektedir. İçsel etkenler stres düzeyi, yaş, hormonlar ve beslenme gibi faktörler olup çevresel etkenler ise rüzgar, güneş, sıcaklık değişimleri gibi cildimize zarar verme riski bulunan faktörlerdir. Bu faktörlerin her birinin etkisi farklı olduğu gibi farklı cilt yapısına sahip olan insanlarda da farklı olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Tüm bunlarında dışında kişisel cilt bakımı uygulamalarında yapılan hatalarda dermatolojik olarak birçok probleme neden olabilmektedir. İşte bu sebeple cilt bakımında sık yapılan hatalar nelerdir ayrıntılarıyla değinmek istiyoruz.

Makyaj Temizlemeden Uyumak

Gece tüm vücudumuz gibi cildimizin de kendini yenilediği zamandır. Özellikle gece 01:00-05:00 arasında onarıcı hücreler aktifleşerek çalışmaktadırlar. Bu yenileme süreci içerisinde deri gözeneklerinin kapalı olması cildin yenilenme işlemini tam olarak gerçekleştirememesine neden olmaktadır.  Gün boyu deride kalan makyaj gözenekleri tıkayarak hücrelerin hava almasını ve nem aktarımını engellemektedir. Bu sebeple uyumadan önce mutlaka makyaj temizlenmelidir.

Günlük Cilt Temizliğine Özen Göstermemek

Makyajın silinmesi haricinde de günlük cilt temizliğinin yapılması gerekmektedir. Çünkü cildimiz tüm gün çevresel faktörler sebebiyle zarar görmekte ve kirlendiği zaman kendini onaramamaktadır. Gün içerisinde sigara dumanı, tozlar, arabalardan çıkan egzoz dumanları gözeneklere dolarak cildi tıkayabilmektedir. Bu sebeple gün içerisinde birkaç sefer suyla veya toniklerle cildinizi temizleyebilirsiniz. Cildinizi tonikle temizledikten sonra nemlendirici sürmenizi tavsiye ederiz.

Cildi Kuru Bırakmak

Ciltte dermatolojik problemlerin meydana gelmesinin en büyük etkenlerinden biri de cildin kuru kalmasıdır. Cilt kuruduğu zaman cildin direnci kırılarak zararlı serbest radikallere karşı savunma kaybı yaşamaktadır. Cilt nemli olduğu zaman serbest radikallere karşı daha dirençli olmaktadır. Bu sebeple özellikle kuru ve soğuk havalarda gün içerisinde birkaç kez nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

Yanlış Kozmetik Ürünler Kullanmak

Cilt tipinize uygun olmayan veya korsan şekilde üretilen kozmetikleri kullanmak beklenmedik zararlı etkilerle karşılaşmanıza neden olabilir. Bu sebeple cilt tipinizi bilerek ona uygun ürün seçimi yapmalısınız. Bazı cilt tipleri kuru ve hassas iken bazıları karma veya yağlı olabilmektedir. Örneğin yağlı cilde sahip olan biri kuru ciltler için üretilmiş bir kremi kullandığında cildindeki yağ oranı aşırı derecede artmaktadır. Bunun sonucunda ise sivilcelenme, siyah nokta oluşumu gibi problemler daha sık yaşanabilmektedir.

Sorunlu Bölgelerle Temas Etmek

Sivilceler ve siyah noktalar oldukça sık yaşanan cilt problemlerindir. Gözeneklere kir ve yağ dolduktan sonra bu sivilcelerin ucunda beyaz veya siyah çıkıntılar meydana gelmektedir. İşte bu noktada birçok kişi bu sivilce ve akneleri sıkmaya çalışarak hata yapmaktadır. Çünkü sıkılan bu oluşumlar genişleyerek cildin diğer kısımlarına dağılabilmektedir. Sivilcenin ve aknenin içerisindeki sıvı farklı bölgelere dağıldığı zaman farklı sivilcelerin çıkmasına neden olmakta ve pürüzlü bir görünüm oluşturmaktadır. Sivilceler için yapabileceğiniz en güvenli uygulama bir parça suyla aspirini karıştırıp sivilceli bölgeye sürmek olacaktır.

Güneş Koruyucu Kullanmamak

Güneş ışınları D vitamini üretimi için zorunlu olsa da güneşten yayılan UVA ve UVB ışınlarına aşırı derecede maruz kalmak cilt kanserine kadar gidebilen birçok dermatolojik probleme neden olabilmektedir. Ciltte sıklıkla meydana gelen kızarıklık, tahriş, kuruma vb. durumlar güneşten kaynaklanmaktadır. Bu sebeple güneş ışınlarından korunmak için yaz aylarında SPF +30 koruma faktörlü kremleri kullanmanızı tavsiye ederiz. SPF derecesi güneş kreminin kalıcılık süresini belirtmektedir.

Tüyleri Alırken Sabun Kullanmak

Sabun cildin hızlı şekilde kurumasına neden olmaktadır. Bu sebeple tüylerin alınmasından önce sabun kullanmak işlemden sonra yoğun tahriş oluşmasına neden olabilmektedir. Tüyleri almadan önce tras köpüğü sürmeniz işlemden sonra da nemlendirici kullanmanız kurumayı ve tahriş oluşumunu engelleyecektir. Günlük kullanımda da katı sabun yerine sıvı sabun veya nemlendiricili katı (dove vb.) sabunları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Gereğinden Fazla Peeling Yapmak

Ciltteki ölü derinin atılması işlemine peeling denilmektedir. Fakat bu işlem çok sık yapıldığında deri tabakalarında aşınmaya ve incelmeye neden olabilmektedir. Cilt üzerindeki ölü dokular gibi canlı dokular da peeling sırasında zarar görebilmektedir. Bu sebeple haftada en fazla 1 sefer peeling yapılması gerekmektedir. İdeal olan 15 günde bir sefer peeling uygulanmasıdır.

Makyaj Fırçalarını Temizlememek

Makyaj fırçalarında kalan kimyasal artık maddeler zaman bakteri oluşumu için uygun ortam haline gelmektedir. Bu şekilde kullanımı cilde ciddi düzeyde zarar verebilmektedir. Kirli makyaj fırçaları kullanıldığı zaman gözeneklerin içerisine zararlı bakteriler ve diğer kalıntılar yerleşebilmektedir. Bu olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için sık aralıklarla makyaj fırçalarınızın temizliğini yapmanız gerekmektedir. Temizlik sırasında sadece su kullanılmasını tavsiye ediyoruz.