Çatı Katı Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Çatı Katı Dekorasyonu

Birçok insanın hayali çatı katında yaşamaktır. Çatı katı denildiği zaman her yaş için farklı sebeplerden ötürü her zaman özlemi duyulan ve merak edilen bir yaşam biçimidir. Daha çok filmlerde görmeye alıştığımız çatı katı dekorasyonlarını sizlerde uygulayabilirsiniz. Tabii bunun için evinizin bu duruma müsait olması gerekiyor.

Çatı katı denildiği zaman çocukların her zaman saklanma ve oyun oynama alanıdır. Gençler için ise özgürlüğün sembolüdür, istedikleri gibi bir oda düzeni ve kuralları olmayan bir yaşam alanıdır. Orta yaşlılar için ise dinlenme ve hobilerini gerçekleştirebilecekleri özel bir mekandır çatı katı. Böylelikle çatı katı dekorasyon her yaş grubuna göre farklılıklar gösterir.

Çocuklar için Çatı Katı Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Çatı Katı Dekorasyon

Çocukların, evin içinde özgür olmalarımdan dolayı çoğu zaman evin düzenini alt üst ederler. Bu durum çocuklar için adeta özgürlüktür. Çatı katını çocuklara ayırmayı düşünüyor iseniz, mutlaka çocuk gibi düşünüp, onlar gibi döşemeniz gerekir. Öncelikle çocuklara asla zarar vermeyecek malzeme seçmeli ve bol güneş girmesi için özen göstermelisiniz.

Çatı katının önünde teras varsa tavana kadar renkli profiller ile korku demirleri yapılıp her demirin üzerine çocukların hayal gücüne yönelik bir karakter resmi çizilebilir.

Mutlaka zemini yumuşak oyun alanına özel olan halı ile kaplanmalıdır. Gerekli güvenlik önlemleri alınarak oyun malzemelerine göre dizayn edebilirsiniz. Çatı katında tuvalet ve küçük mutfak haricindeki bölüm imkânı varsa hiçbir ayrı bölüm olmadan birleştirilebilir ve oyun odası daha da genişletilmiş olur.

Güneş alan bölüme gerekli ısı izolasyonu yapıldıktan sonra toprak dökülerek çocukların doğal ile iç içe olmasına ve çiçek yetiştirmesine olanak sağlayabilirsiniz. Bu etkinlik çocuklar için eğlenceli olacağı gibi doğa ve çevre sorumluluğu duygusunu da geliştirecektir.

Çocuklar için çatı katının olmazsa olmazı salıncak, trambolin ve diğer büyük oyuncaklar alınabilir. Duvarlardan biri mutlaka resim çalışması için ayrılabilirse gerçekten muhteşem olur. Eğer çatı katı çocuklar için bir yaşam olanına çevrilecekse öncelikle görsellikten ziyade yaratıcılık göz önünde bulundurulmalıdır.

Gençler ve Orta Yaşlılar İçin Çatı Katı Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Çatı Katı Dekorasyonu

Gençler Çatı katında yaşamayı tercih ediyorlarsa muhtemelen sebebi daha özgür olacakları içindir. Mümkünse üç tarafta ki duvarlar ve kolonlar haricindeki bölümler yıkılarak cam duvarlar yapılabilir. Eğer ki bu durum mümkün değilse sadece ön taraf komple cam duvar yapılır. Terasa mutlaka bir gölgelik ve hamak, salıncak, duvar üstlerine sabitlenmiş renkli saksılar ortamı rahatlatacak ve renklendirecektir. İç kısımda yine, tuvalet ve mutfak haricindeki diğer bölümlerin tüm duvarlar yıkılarak tek bir alan haline getirilir. Cam tavan yapma şansınız varsa mutlaka yaptırın. Cam tavanın hemen altına yatak yerleştirin ve yattığınız yerden gökyüzünün keyfini çıkartın. Yatak dışarıya bakmalı ki, sabahın ilk ışıkları ile uyanmanız daha kolay olsun. Bu sayede evrenin tüm pozitif enerjisi içinize dolacaktır. Gardıroplarınız geniş ve çok amaçlı olmalıdır. Dolapların bir kısmını giysi için kullanılırken bir kısmını ise kütüphane görevini için kullanabilirsiniz. Dolap kapaklarında ayna olması ayrıca bir hava katarak, yerden tasarruf etmenize olanak sağlayacaktır. Oturma koltuklarının ve masanın da mutlaka gömülü olmasına özen gösterilmelidir. Portatif yemek masası mevsim şartlarına göre balkona veya içeri alınabilir. Tabi ki imkân varsa şömineyi ve şöminenin yanına koyacağınız bir abajur ile tekli okuma koltuğu unutulmamalıdır.

Yaşlılar İçin Çatı Katı Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Çatı Katı Dekorasyonu

Yaşlılar için tüm ortak alanları birleştirmek çok mantıklı olmayacaktır. Mutfak, tuvalet ve banyo bölümlerinin olması yaşlılar için daha kullanışlı olur. Yaşlıların güneşe daha çok olan ihtiyacını göz önüne alırsak yatak ve oturma alanları güneşe göre ayarlanmalıdır. İç mekanlardan ziyade dış mekanlar yaşlılar için çok daha fazla önem teşkil edecektir. Yaşadıkları çevreyi rahatça seyredebilmek için oturabilecek bir koltuk, gerektiğinde uzanacakları ve rahatça güneşlenecekleri bir şezlong ve zevkle bakabilecekleri çiçekleri güzel ve ferah bir teras gerekli olacaktır.