Boyalı ve Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri ve Ürünleri

Saç Bakımı

Saçlarınızın dipten uca kadar kötü görünmesinin nedenlerinden birisi de sürekli boya yaptırmaktır. Kimyasal içerikli olan diğer malzemelerin de kullanılmasıyla birlikte yapılan renk değişimleri ve bunun sürekli tekrar edilmesi sayesinde canınızı sıkacak durumlar meydana gelmektedir. İşte sizlere bu durumlar karşısında bazı bakım önerilerini ve ürünleri önermek istiyoruz. Saçlarınızdaki zararları en az seviyeye indirebilecek olan bu uygulamaları düzenli, dozunda ve uyarılara dikkat ederek yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Hangi bitkisel yağları kullanmalısınız?

Uygulanan işlemlerden sonra sert ve kuru bir hale gelen saçlardaki boyanın ve kimyasal malzemelerin etkisini azaltmak için kullanabileceğiniz çeşitli yağlar bulunmaktadır. Bunlar arasında en yaygınları hint yağı, zeytinyağı veya argan yağı olacaktır. Aktarlardan veya marketlerden elde edeceğiniz bu ürünleri tek başına veya birden fazla ürünle karışım halinde kullanabilir ve böylece etkisini kısa sürede görebilirsiniz.

Banyoda nelere dikkat etmelisiniz?

Yıpranmış Saçlar

Saçlarınızın özellikle uç kısımlarında meydana gelen yıpranmalarda banyoda bazı noktalara dikkat etmeniz gerekecektir. Şampuanınızı özenli bir biçimde seçmeniz ve mutlaka nemlendirmek için saç kremi kullanmanız önerilmektedir. Bu sayede daha güçlü ve nemlenmiş saçlara sahip olacağınızı ve saçlarınızdaki kötü görünümleri onardığını da görebileceksiniz. Evde doğal yöntemlerle saç maskesi hazırlamanızı tavsiye ediyoruz ve bunları banyo esnasında uygulamanızın önemli olacağını vurguluyoruz. Bunun dışında bu konuda vaktinizin veya ilginizin olmadığını düşündüğünüzde, sizler için hazırlanmış olan saç bakım maskelerinden söz etmek istiyoruz. Ünlü markaların özel bitki özlerini içeren ve kolay açılmasını sağlayan ürünleri tam size göre olacaktır. Bu da yıpranmayı birkaç kat daha önleme konusunda faydalı olacaktır. Ayrıca banyodan önce veya sonra bitkisel yağları da uygulamayı ihmal etmemelisiniz.

Günlük yaşamda neler yapabilirsiniz?

Banyodan sonra durulanmayan saç bakım kremleri günlük yaşamda sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır. Nemlenmesi, kolay taranması ve elektriklenmenin önlenmesi için bu aşama oldukça önemlidir. Boyadan dolayı yıpranmış saçlarda da etkisini hemen gösterecektir. Bununla birlikte günlük yaşamda saçlarınızın hasarsız bir biçimde kullanılmasını sağlamak istiyorsanız, kuaför alışkanlığını değiştirmeniz gerekmektedir.

Saçlarınıza kimyasal işlemleri yaptırmamalı ve doğal halinde kullanmaya çalışmalısınız. Maşa ya da fön gibi işlemlere de bir süre ara vermelisiniz. Yalnızca belirli zaman aralıklarında saçlarınızın yıpranmış uçlarını aldırmak ve bunu saçlarınız düzelene kadar sürekli hale getirmek için kuaförünüzü ziyaret etmelisiniz. Bu aynı zamanda daha gür ve hızlı uzamasını da sağlayacaktır.

Hangi doğal maskeleri hazırlamalısınız?

Her evde bulunan malzemelerle veya kolay temin edilen doğal ürünlerle hazırlayabileceğiniz maskeler sayesinde saçınızdaki yıpranmaları önemli ölçüde ve hızla onarabilirsiniz. Bunun için hangi ürünleri nasıl hazırlamanız gerektiğini ve uygularken nelere dikkat edeceğinizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Ceviz Kabuğu ve Yaprağı Maskesi

Malzemeler:

  • 500 gr yeşil ceviz kabuğu ve yaprağı
  • 1 lt su
  • Elma sirkesi

Hazırlanışı:

Suyu bir tencereye alın ve üzerine ceviz kabuğunu ve yapraklarını ekleyin. 15 dakika gibi bir süre kaynattıktan sonra suyun yarıya inmesini bekleyin. Ardından elde ettiğiniz karışımı süzün. Diğer yandan elma sirkesi ile bir miktar suyu karıştırın. Süzdüğünüz ceviz kabuğu ve yaprağı karışımına elma sirkeli suyu ilave edin.

Uygulanışı:

Yukarıdaki sıvı karışımı saçlarınıza uygulamadan önce şampuanla yıkamanız gerekmektedir. Daha sonra bu karışımı uygulamalı ve 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulamalısınız.

2. Yumurta Maskesi

Malzemeler:

  • 1 adet yumurta
  • 5 kaşık Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı:

Temiz bir kap ve kaşık yardımıyla malzemeleri birbirine karıştırın ve kıvamını almasını sağlayın.

Uygulanışı:

Her ne kadar kokusuyla rahatsız edici bir maske olsa da saçlarınıza iyi geldiğini göreceksiniz. Yukarıdaki gibi hazırladıktan sonra saçlarınıza kökünden başlayarak sürmelisiniz. Uçlara kadar sürmeli ve masaj yaparak iyice yedirmelisiniz. Bu şekilde yarım saat beklemesini beklemelisiniz.

3. Aloe Vera jeli Maskesi

Malzemeler:

  • Aloe Vera Jeli
  • Avokado Yağ
  • Bitkisel Gliserin

Hazırlanışı:

Yukarıdaki malzemeleri bir kap içerisinde karıştırarak kullanıma hazır hale getirmelisiniz.

Uygulanışı:

İlk olarak saç diplerinden başlayarak bu maskeyi sürmelisiniz. Daha sonra saç uçlarınıza da masaj yaparak yedirmeyi unutmamalısınız. Yarım saatlik sürenin ardından şampuan ile yıkamalı ve durulamalısınız.

4. Biberiye Maskesi

Malzemeler:

  • Biberiye
  • Zeytinyağı veya badem yağı

Hazırlanışı:

Yukarıdaki malzemeleri tercihinize göre bir kap içerisinde karıştırmalısınız.

Uygulanışı:

Saç uçlarının onarılmasında etkili bir maske tarifi olduğunu söyleyebiliriz. Hazırladığınız bu maskeyi saç diplerinize karıştırarak uygulamalısınız. Hem saçlarınızı onaracak olan, hem de hızlı uzamasında etkili olan bir deneyimi kazanmış olacaksınız.

5. Mayonez Maskesi:

En kolay ve pratik maskelerden birisi olan mayonez maskesi için başka bir malzemeye ihtiyaç duymayacaksınız. Doğrudan saçlarınıza uygulayarak bir süre bekletmelisiniz. Daha sonra saçlarınızı yıkamalı ve şampuanla kötü kokudan da arındırmalısınız. Kısa sürede canlı, onarılmış ve güçlü saçlara böylece kavuşacaksınız.

Bu maskeleri uygulamadan önce cildinizde alerji testi yapmayı ihmal etmemelisiniz. Aynı zamanda uzman bir doktordan yardım alabilir ve aklınızdaki soru işaretlerini gidermelerini sağlayarak, daha sağlıklı saçlara sahip olmak için bu yöntemleri deneyebilirsiniz.