Bitki Çayları Adet Ağrılarına İyi Geliyor

Bitki Çayı

Adet ağrısı regl öncesinde ve regl sırasında da oldukça şiddetli devam edebiliyor. Pek çok kadın bu kramp ve ağrılardan son derece şikayetçidir. Hatta bu ağrılardan kurtulmak için birçok yönteme başvurmaktadırlar. En bilinenleri sıcak su torbası, ağrı kesici ilaçlar, bitki çayları gibi sayısız yöntemlere başvurulur. Bu ağrıların seviyesi bazı bitkisel çaylarla azaltılabilir. Fakat bitkisel çayların kullanımında çok ama çok dikkatli olunmalıdır. Bitki çaylarını aşırı kullanmak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bunun bilincinde ve farkında olarak kullanmanız gerekir. Her şeyin aşırısı zarar olduğu gibi bitki çayının fazlasının zararı olmaz denilerek çok aşırı veya arka arkaya içilmesi son derece yanlış bir davranıştır. Çok fazla tüketildiğinde etkisi artmaz veya daha çabuk etkisi görülmez. Bu sebeple kullanan kişiler son derece dikkatli olmalıdır.

Hangi Bitki Çayları Ağrıları Keser?

1- Doğal Papatya Çayı: Çok aşırı ağrının olduğu günlerde en fazla 2 bardak içilmelidir. Fakat bu çayın hızlıca uyku getirdiği unutulmamalı. İçtiğiniz zaman sürekli bir uyku haliniz olacaktır. Papatya çayı içildiğinde krampların azaltıcı etkisine de oldukça yardımcı olur.

2- Doğal Zencefil Çayı: Regl öncesinde veya sonrası haftalarda yaşanan atak mide bulantılarının azaltılmasında yardımcı olur. Regl sırasında yaşanan krampların yok olmasına yardımcı olur.

3- Organik Nane Çayı: Yaşanan mide kramplarını azaltır ve yok edici etkisi bulunur. Sakinleştirici bir etkisi vardır. Adet ağrılarının çok fazla olduğu günlerde en fazla 2 bardağa kadar içilmelidir. Fakat mide rahatsızlığınız bulunuyorsa nane çayı sizlere önerilmemektedir.

4- Doğal Melisa Çayı: Adet sancısına iyi gelmesiyle bilinen bu çay, adete bağlı olarak yaşanan şişkinliğin de inmesine yardımcı olur.

5-Kırmızı Doğal Meyve Çayları: Kuşburnu çayı, kızılcık çayı, ahududu ve yaban mersini çayı içinde bulunan antioksidan özelliğiyle kramp ataklarının azaltılmasında yardımcı olmaktadır.

Regl Ağrısını Geçiren Diğer Yöntemler Nelerdir?

Adet döneminde ki şiş ve ödeme, kramplara karşı oldukça fazla su tüketilmelidir. Günde 2,5 litre su tüketilmesi kramplara ve şişkinliğin inmesinde etkili olur. Regl dönemine bağlı ödemin atılmasında ve atak kramplarının azaltılmasında ananas tüketilmesi de yardımcı olacaktır. Omega 3 doğal yağ asitleri ve D vitamini açısından zengin besinleri tüketmeniz kramp ve sancıların azaltılmasında yine yardımcı olacaktır.