Bebeklerin Gaz Sorunu Nasıl Giderilir?

Bebek Gaz Sancısı

Yeni doğan bebeklerin genelinde özellikle ilk 40 günü gaz sıkıntısı olur. Yavrucaklar derdini anlatamaz ağlar dururlar. Doktorların tavsiye ettiği eczanelerden temin edebileceğiniz gaz damlaları sorununuzu çözebilir fakat çözemediği durumlar ile de karşılaşabilirsiniz. Hem piyasa da bulunan gaz damlalarını hem de gaz damlası işe yaramadığında yeni doğan bebeklerde gaz sancısını gidermenin bitkisel yollarını gelin hep birlikte öğrenelim.

Gaz Probleminin Sebebi

Bebeklerin sindirim sistemi henüz tam olarak gelişmediğinden dolayı anne sütü yada mama ile beslenen bebekler de gaz problemi oluşur. Bu anormal karşılanacak bir durum değildir.

Kullanabileceğimiz Damlalar

Zinco : Bitkisel olan bir gaz damlasıdır. 30ml’lik şişelerde satılır. Normal şartlarda günde 3 defa 4 damla olarak kullanılır. Yaklaşık olarak 25 TL civarı fiyatı vardır. Size en yakın eczane de bulabilirsiniz.

Metsil : Bitkisel olan bir gaz damlasıdır. 30ml’lik şişeler de satılır. Normal şartlarda günde 4 defa 8 damla olarak kullanılır. Fiyatı 8 TL civarındadır. Eczanelerden temin edebilirsiniz.

Sab Simplex : Piyasa da bulunan en meşhur gaz damlalarından biridir. Genel olarak kullananların olumlu sonuç alabildikleri damla olmasına rağmen sizin bebeğiniz de işe yaramayabilir. Damla’nın özelliği süt içerisinde bulunan hava kabarcıklarını bir araya getirerek büyük bir gaz kütlesinin oluşumunu engellemesidir. 30ml’lik şişeler de satılır. Normal şartlar da günde 3 defa 7’şer damla olarak kullanılır. Fiyatı 35  TL civarındadır. Her eczane de bulabileceğiniz bir damladır.

Nurse Harvey’s : Damladan ziyade bitkisel gaz giderici şuruptur. 140ml’lik şişelerde satılır. Normal şartlarda günde 3 defa 1 çay kaşığı dozunda verilir. Yaklaşık olarak 20 TL civarı fiyatı vardır.

BioGaia : Organik bir ilaçtır. İçerisinde diğerlerinden farklı olarak bağırsak bakterileri barındırır. Bu bakteriler sindirime yardımcı olan ve her insanın bağırsaklarında bulunan bakterilerdir. İçerisinde canlı organizma barındırmasından dolayı kapağı açıldıktan 1 ay sonra kullanmanız önerilmez. Günde 1 defa 5 damla olarak verebilirsiniz. Yaklaşık olarak 45 TL civarı fiyatı vardır. Eczane de hazır olarak bulamasanız da eczacınız sizin için sipariş verip getirtebilir.

Gaz Problemine Bitkisel Çözümler

Acı Elma Yağı : Aktarlardan bulabilirsiniz. Bebeğinizin gaz sorununu gidermek için ayaklarına ve karın bölgesine masaj yaparak uygulanır. Her ayağa 1 damla yeterli olacaktır. Doktor tavsiyeli bir ilaç olmadığı için istenmeyen cilt sakıncaları oluşturabilir.

Rezene Çayı : Özellikle Milupa marka olanı sizlere tavsiye edebilirim. Milupa marka olan rezene çayını yeni doğan bebeklerin gaz sancısını gidermek için kullanmanız da sakınca yoktur. 1 fincan rezene çayının içerisinden 1 çay kaşığı bebeğinize verip kalanını kendiniz için. Bebeğinize yararı dokunacaktır.

Saf Zeytinyağı : Genellikle dışkısını yapamayan bebekler için kullanılır fakat aşırı gaz sancısı çeken bebeklere de 1 çay kaşığı verebilirsiniz. Bunun dışında ki durumlarda çok fazla kullanmanız önerilmez.

Kimyon : Benim bebeğim için yukarıda saydıklarımın hepsini denedim. En etkili ve en uzun süreli çözüm olarak sizlere kimyon önerebilirim. 1 fincan su içerisine 1 adet kesme şeker ve 1 çay kaşığı kimyon koyup cezvede kahve yapar gibi kaynatın. Taşmak üzere iken altını kapatın. Bebeğinize günde sadece 1 çay kaşığı içirip fincanın kalanını da siz için. Bebeğinizin dışkısında ufak ufak sarı renkte katı şeyler göreceksinizdir. Bu sizi telaşlandırmasın.

Uyarı : Kullanacağınız ilaç veya bitkisel çözüm ne olursa olsun sakın doktorunuz ile görüşmeden uygulamayın. Bu yazdıklarımız sadece tavsiye niteliğinde olup her bebeğin bünyesi farklıdır. Doktorlar hem hangi ilacı hangi dozda kullanacağınızı hem de ekstra bitkisel ne uygulamanız gerektiğini en sağlıklı şekilde size önerecektir.