Aşırı Tüylenmenin Nedenleri Nelerdir?

Aşırı Tüylenme

Aşırı tüy probleminin nedeni genellikle hormonal bozukluklar olarak bilinmektedir. Genetik faktörlerinde de çok etkili olduğu asla unutulmamalıdır. Aile bireylerinin en az birinde bile aşırı tüylenme sorunu varsa hormonal bir problem görülmediği halde aşırı istenmeyen tüylü bir vücuda sahip olabilirsiniz. Bu problemi yaşayan kişilerin en yakın hastaneden mutlaka randevularını alıp genel hormon testi yaptırmaları şart olmaktadır. Yaptıracağınız hormon testinde erkeklik hormonu olan androjen hormonu fazla çıkarsa tüylenme sebebiniz genel olarak hormonal sayılabilir. Hormon testinizde çıkan sonuca göre ilaç tedavisi veya ilaçsız tedavi yöntemleri doktorunuz tarafından belirlemektedir. Genelde birkaç farklı türde ilaç seçeneği bulunmaktadır. Size en uygun olan tedavi çeşidini doktorunuz belirleyecektir ve önereceği ilacın kullanımıyla birlikte uzun sürede gerçekleşecek olan bu hormon tedavilerinin vereceği sonuçlar da kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bu tedavi aşamasında sabırlı olarak doktorunuz önerdiği tedavilerin dışına çıkmamalısınız ve ek bir müdahalede (kozmetik ürünler/dermokozmetik tedaviler) bulunmamalısınız.

İstenmeyen Aşırı Tüylenmenin Doğal Yöntemlerle Tedavisi

Aşırı tüylerin doğal tedavilerle önlenebilir olup olmadığı genellikle kişilere göre farklılık göstermektedir. İnternette bolca bulabileceğiniz oldukça farklı yöntemler vardır. Bunlardan pek çoğu tüylerin azalmasına ve kıl köklerini inceltmeye yönelik olan tedavilerdir.

Diğer tedavi yöntemleri ise kökten kesin çözüm getirebilecek tedavilerdir. Bu tedavilerde kişilerin kıl köklerine göre farklı sonuçlar verebilmektedir.

Tüy Problemi

Örnek vermek gerekirse; İstenmeyen tüy bulunan bölgelerde kılı kökleriyle temizleyebileceğiniz bir yöntem (ağda yapmak, epilatör aletleri ve cımbız gibi) uyguladıktan hemen sonra limon suyu ve tuzu karıştırın ve hassas olmayan bölgelere sürüp uzun sürede de istenmeyen tüylerin azalacağını göreceksiniz. Böylelikle aşırı tüy probleminin ortadan kalkacağı hali hazırda bulunan istenmeyen tüylerinizin inceleceği görülmektedir. Bu tip tedaviler internetten okuyup kendinize göre evde yapılmamalıdır. Mutlaka her zaman konusunda uzman bir doktorunuza danışmanız gereklidir. Kıl köklerine zarar verebilir, tüylerin çoğalmasını sağlayabilirsiniz.

Kalıcı çözüm isteyenler için de bir örnek vermemiz gerekirse; Lazer epilasyon uygulamalarıdır. Her epilasyon şeklinin uygulandığı bölgede farklı bir vaadi bulunmaktadır. Bazı epilasyon uygulamaları siyah ve daha kalın kıllarınız için çözüm sunarken bazıları ise tüy şeklinde olan ve çok daha ince kılları yok edeceğini vaat eder. Bu tip lazer uygulamaları da yine doktorunuza danışarak yaptırmalısınız. Her şeyden önce cilt uzmanından bir randevu alarak bu istenmeyen tüy probleminizi en kolay nasıl çözebileceğinizi birlikte bulabilirsiniz. İnternetten okuduğunuz altı boş ve cildinize zarar verebilecek uygulamalardan kaçınmalısınız.