Ardıç Tohumu Yağının Faydaları

Ardıç

Ardıç tohumu yağı gündelik hayatta çok sık kullandığımız bir yağ olmamakla birlikte ağırlıklı olarak alternatif tıp sektöründe kullanılır. Bu yağ, Ardıç ağacının dallarında yetişen ve bir çeşit üzüme benzeyen meyvenin çekirdeklerinden elde edilir. Dallardaki meyveler toplanarak kurutulur ve soğuk sıkım denilen bir yolla özüne ayrılır. Ardık ağacı ticari sebeplerde ekilip dikilen bir ağaç olmadığı için az bulunur ve çekirdeklerinden elde edilen yağ oldukça kıymetlidir.

Hakkında fazla bilinmeyen bu yağ aslında aslında kandaki toksinlerin arıtır ve bedene detoks yaptırır. Uçucu yağlar kategorisinde yer aldığı için soğuk algınlığı yaşandığı durumlarda kullanılması önerilir. Gribal enfeksiyon yüzünden burnun tıkanması ve/veya sinüzit sebepli rahat nefes alınamaması durumlarında çözüm sağladığı tespit edilmiştir.

Ardıç Tohumu

Ardıç tohumu yağı enfeksiyon (idrar yolu enfeksiyonu, gribal enfeksiyon), sinüzit, gut, romatizma, mide ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmakla birlikte cilt rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılabilir. Sedef ve egzama gibi hasta kişide döküntüye sebep olan ve kaşıntıyı tetikleyen durumlarda kullanılması önerilen yağlardan birisidir. Bu yağ özellikle kadınların kişisel bakımları için tercih ettikleri doğal yağlardan biridir. Tercihen çok ağır kokulu olmayan nemlendirici bir kremle karıştırılıp kullanılması tavsiye edilir.

Gece yatmadan önce düzenli olarak temiz cilde uygulanan bu yağ, gece boyunca cildin derinliklerine işlediği için kusurların (yara ve sivilce izleri, güneş lekeleri vs.) önemli ölçüde azalmasını sağlamaktadır.

Aynı zamanda Ardıç tohumu yağının -kuvvetli esansı sebebi sayesinde- koklanması durumunda muayyen zamanlarında adet sancısı çeken bireyleri sakinleştirdiği de bilinmektedir.

Ardıç tohumu yağı acı bir tada sahip olduğu için kullanacak kişilerin kesme şeker ya da bir parça ekmek üzerine birkaç damla damlatarak tüketmesi tavsiye edilir.

Not: Kuvvetli bir yağ olduğu için günde en fazla 15 damla tüketilmelidir (oral yoldan). Daha fazlası sağlığa zararlı olabileceği için lütfen bu uyarıyı dikkate alınız. Gribal enfeksiyon sebebiyle oluşan burun tıkanıklarınızı açmada harici bir kullanım gerekeceğinden kullanımında herhangi bir sınırlama belirtilmemiştir.

Ardıç tohumu yağının harici kullanımı:

Kaynar su doldurulmuş bir kova ya da genişçe bir leğene 10 damla kadar yağdan damlatılır ve başı kovayı da kapsayacak şekilde örtülmüş kişi bu buharı birkaç dakika boyunca koklar.