Akne ve Akne İzleri için Pratik Ev Tedavisi

Sivilce ve sivilce izlerini tedavi etmemizi sağlayan evde uygulayabileceğimiz pratik tedavi yöntemleri ile ilgili bir makaledir.
Akne Tedavisi

Yetişkin bir sivilce, ergenlikte olduğu gibi kozmetik ürünlerle mücadele edebileceğiniz bir cilt problemi değildir. Yetişkin bir sivilin esas olarak hormonal nedenlerden dolayı oluştuğu doğrudur. Aynı zamanda son derece yağlı olan cildin bir sonucu da olabilir. Gerçekten de, akne ve sivilce izleri, yaşı ne olursa olsun her kişinin özgüvenine gerçek bir darbedir.

Eskiden kalan izler için, dünyanın hiçbir kreminin işe yaramayacağına inanıyoruz. Tek seçeneğiniz lazer tedavisidir ve çok deneyimli bir doktorun kontrolünde olmalıdır. Vücudumuzun herhangi bir bölümünü veya organını tedavi etmek için bir doktora gidip yardım almak isteriz. Ancak yüz için internette tedavi yöntemleri ararız.  Neden? Cildiniz eşit derecede önemli değil mi?

Öncelikle yapmanız gereken şey kendinize iyi bir dermatolog bulmanızdır. Diğer önemli nokta ise; daha iyi görüneceğini düşünseniz bile sivilcenizi asla patlamayın. Sivilceleri patlatma işlemi uzman olmayan ve nasıl yapılacağını bilmeyenler tarafından kesinlikle yapılmamalıdır. Akneyi sıkarken ilk adım yanlış yapılır ise, derin yara izi bırakacaktır. Yani sıkma yöntemi en iyi çözüm değildir.

 

Akne ve akne izlerini tedavi etmenize yardımcı olacak ve evde hazırlayabileceğiniz birkaç ev ilacı:

1. Limon: Dört gözle beklediğiniz heyecanlı bir randevunuz olabilir. Öyleyse yüzünüzde korkunç bir sivilce yarası izine sahip olmak istemezsiniz değil mi? Bu nedenle, gün boyunca her saatte bir, limon suyu uygulayın. Limon temelde sitrik asittir ve cildin pH’sini dengeleyip aknenin kaybolmasını sağlayacaktır.

2. Sandal ağacı: Sivilce baş verdiğinde veya patladığında, günde 2-3 defa sandal ağacı uygulayın.

3. Kil: Yağlı cildi olanlar ayda iki kez kil maskesi (kil tozu ve su ile evde yapılabilir) kullanarak ciltteki yağın tamamının arındırılmasını sağlayabilirler.

4. Yüz Paketi: Yüzünüzün her yerinde ve çoğunlukla alt kısımda akne varsa; limon suyu, kil tozu ve sandal ağacından oluşan bir karışım uygulayın. Hepsini iyi, güvenilir bir mağazadan satın almaya dikkat edin. Bu karışımı haftada bir kez uygulayarak sivilce oluşumuna engel olabilirsiniz.

 

Evde tedavi yollarının yanı sıra eklenebilecek birkaç öneri:

  • Günlük bakım söz konusu olduğunda, kullandığınız yüz yıkama ürününü yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Sivilceleri önlemeye yardım ettiğinden emin olun. Ayrıca, haftada bir veya iki kez salisilik asit (yaklaşık yüzde 2) ve laktik asit (yaklaşık yüzde 5) içeren yüz yıkama ürünü kullanmak fayda sağlayacaktır.
  • Yüzünüzde sivilce oluştuğu zamanda kendiniz bir güzellik salonunda şımartmaya kalkmayın. Bazıları akne üzerinde iyi çalıştıklarını iddia edebilir, ancak dermatologlar kesinlikle karşı tavsiyelerde bulunuyor.
  • Cilt beyazlatma işlemlerinden ve buhar uygulamasından kaçının.