Aç Kalmadan Kilo Vermenin 10 Püf Noktası

Diyet

1- Çeşitli Beslenme

Kilo vermek denince akla ilk başta diyetler gelmektedir. Diyet deyince de genel olarak aç kalmak gerektiği düşünülmektedir.  Ancak kilo vermek için illaki aç kalmak gerekmez. Klasik diyetlerin haricinde kilo verme yolları da bulunmaktadır. Bunların başında gün içerisindeki rutin beslenme alışkanlığımızı düzenlemek gelmektedir. Gün içerisinde yediğimiz besinlerde çeşitliliği artırmak,  kilo vermeyi hızlandıracak etkenlerdendir. Yediğimiz ürünleri çeşitlendirmekten kasıt , sadece karbonhidrat ya da protein ağırlıklı beslenmek yerine tüm besin çeşitlerinin karıştırılmasıdır. Uzmanlara göre yenilen besinlerin çeşitlendirilmesi, kilo vermede daha sağlıklı ve etkilidir.

2-Su İçmek

Su kilo vermede önemli bir yardımcıdır. Bazı insanlar su içmeyi hiç sevmese de kilo vermek isteyen bir insan su ile arasını iyi tutmalıdır. Su kişiyi ödemlerden kurtarır ve verilen kiloların farkında olunmasını sağlar. Günde iki – iki buçuk litre su içmek ihmal edilmemelidir.

3-Light ürünler yerine doğal besinler tüketmek

Yıllardır diyet yapan pek çok insanın ilk koştuğu şeylerden birisi light veya diyet olarak etiketlenen bazı market ürünleridir. Ancak bu ürünlerin sahip olduğu kalori miktarları doğal besinlerden daha az değildir.

4- Şekerde Uzak Durmak

Kilo vermek isteyen her insan şekerden uzak durması gerektiğini bilmelidir. Şeker sadece kilo aldıran bir besin değildir. Aynı zamanda vücutta şişkinliğe,  ağırlığa, ödeme yol açan bir besindir. Yani zayıflamak isteniyorsa şekersiz hayata yavaş yavaş adapte olmaya çalışılmalıdır.

5-Kahvaltı önemlidir

Unutulmaması gereken bir şey varsa oda kahvaltının önemidir. Kahvaltıyı düzgün yapmak kişiye kilo vermede oldukça yarar sağlayacaktır. Kahvaltıyı atlamamak tok hissetmeyi ve daha az yemek yemeyi sağlar. Ayrıca güne zinde başlamak için yumurta, süt gibi protein ağırlıklı gıdalar tüketilmelidir.

6-Ara öğünler önemlidir

Ara öğünler zayıflamak için yardımcı öğünlerdir. Eğer ara öğünler atlanırsa;  vücut yağ depolamaya ve daha yoğun bir açlık hissetmeye başlayacaktır.

7- Hareket etmek

Beslenmeye verilen önemin yanında hareket etmek de büyük önem taşımaktadır. Yani merdiven çıkmak, markete gitmek gibi etkinlikler bile kalori yakılmasını sağlayabilmektedir.

8- Kalori Hesabı

Her yiyeceğin kalorisinin hesaplanması mümkün olmayacaktır. Ancak yine de kalori hesabı yapılmalı ve aşırı kalori alımının önüne geçilmelidir.

9- Akşam Yemeğine Dikkat Edilmelidir

Akşam 7’den sonra vücut yağ yakımını azaltır. Saat 7’den sonra yenilen yemeklere ekstra dikkat edilmelidir.

10- Soğuk Duş

Soğuk duşun insan vücuduna faydalı olduğu uzmanlarca her fırsatta dile getirilmektedir. Duş vücuda faydalı olduğu gibi bir de kilo verdirmektedir. Üç dakikalık duş ortalama olarak 40 kalori yakılmasını sağlamaktadır.