1-3 Yaş Arası Çocuklarda Gece Uyanma Problemi

Çocuklarda Uyku Problemi

1-3 yaş arası çocukların gece yarısı uyanıp uykusuz kalmalarının pek çok nedeni olabilir. Genellikle bu durum 1-3 yaş arası tüm çocuklarda görülen normal bir durumdur. Uygulayacağınız basit yöntemlerle çocuğunuzun uykusu kısa zamanda düzene girecektir.

Yorgunluk

Çocuğun gün içinde aşırı yorulması gece uykusunun bölünmesine neden olabilmektedir. Öğle uykusunu reddeden veya akşam olduğunda uyumaya geç giden çocuklar yorgunluktan kaynaklanan uyku problemleri yaşamaktadır.

Yorgunluktan dolayı uyuyamayan çocuklar düzenli öğle uykusuna yatırılmalı ve her gece aynı saatte uyutulmalıdırlar. Bu yaştaki çocuklar için gece ideal uyku saati akşam 7’dir. Eğer çocuğunuz uyumayı reddederek ağlıyorsa ışıkların kapatıldığı bir ortamda film seyrederek uykuya dalmasına yardımcı olunması tavsiye edilmektedir.

Yaşamsal Değişiklikler

Yaşamınızda meydana gelen ani değişiklikler çocuğunuzun uyku düzeninin bozulmasına yol açabilmektedir. Aileye yeni bir üyenin katılması, taşınma, tuvalet eğitimi gibi yeniliklerden etkilenen çocuk, gece rahat uyuyamamakta, uykusu bölünerek uykusuz kalmaktadır.

Hayatta ortaya çıkan değişiklikler çocukları korkutan olaylardır. Hayatta meydana gelen küçük bir değişiklik bir yetişkin için normal ve önemsiz bir durum olsa da çocuklar için böyle değildir. Çocuklar ailelerinin kendileriyle ilgili davranış ve duygularının değişeceğinden korkarak endişe yaşarlar.

Böyle bir durumda izlenmesi gereken yol, yaşamınızda meydana gelen değişiklikler hakkında konuşmaktır. Çocuğunuzla konuşarak, gerekirse bir oyun veya kitap yardımıyla hayatınızdaki değişikliklerden bahsetmek uykusunun düzene girmesinde çok yardımcı olacaktır. Bu gibi durumlarda çocuklar ailelerinin onlara olan sevgi ve ilgisinin değişmeyeceğinden emin olmak isterler.

Kâbuslar

Çocuğunuz 2 yaşına girdiğinde hayal gücü yaratıcı fikirlerle dolmaya başlar. Hayal gücü gündüzleri harika oyunlar oynamasını sağlarken gece olduğunda problemlere yol açmaya başlayabilir. Dinlediği bir hikâyeden veya izlediği bir filmden etkilenerek geceleri uykusunda canavarlar veya karanlık rüyalar görerek gece yarısı uyanabilir. Bu kâbuslar oldukça normal bir durumdur. Bu yaştaki çocuklarda yaygın olarak görülmektedir.

Çocuğunuz böyle bir durum yaşıyorsa odasına bir gece lambası yerleştirebilirsiniz. Bir süre ışıkla uyumasına izin vermeniz, uykusunun düzene girmesinde yardımcı olacaktır. Böyle durumlarda öncelikli olarak çocuğun geceleri rahat etmesinin sağlanması tavsiye edilmektedir.  Çocuğunuz sakinleşmeden ve kendini güvende hissetmeden asla odasından ayrılmayınız.

Öncelikle odasının güvenli bir yer olduğuna çocuğu ikna etmek gerekir. Çocuğunuzla birlikte yatakların altını kontrol etmek, bir canavardan korkuyorsa “Aptal canavar!” gibi lakaplarla canavara seslenmek işe yarayan yöntemlerdir.  Bu yaştaki çocuklar için canavarlar gerçek varlıklardır. İçine birkaç damla lavanta yağı damlatacağınız spreyli bir su şişesini çocuğunuza canavar öldürücü sprey olarak tanıtabilir, çocuğunuzla lavanta-su karışımını odasına sıkabilirsiniz.